web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wzbogacenie czy zagrożenie

Paweł Wimmer, 10.10.2018Kilka dni temu szedłem do centrum handlowego Arkadia i w pewnym momencie zauważyłem przed sobą jadącego chodnikiem dostawcę Uber Eats. Hindus dostrzegł mnie dość późno i obaj zaczęliśmy w tym samym momencie wykonywać gwałtowne manewry, by się nie zderzyć. Niezborne ruchy to w jedną, to w drugą stronę wyglądały nieco zabawnie, jak w komediach slapstickowych – w pewnym momencie obaj roześmialiśmy się z tego nieoczekiwanego spotkania.

Ten w sumie kompletnie nieistotny incydent wydał mi się jednak wart komentarza, i to bynajmniej nie na temat zasad ruchu drogowego i jego bezpieczeństwa. Okazało się, że zareagowaliśmy obaj identycznie, śmiejąc się z chaplinowskiego gagu, a więc w nietypowej sytuacji wykazaliśmy ten sam rodzaj poczucia humoru, choć pochodzimy z mocno odmiennych kultur.

A teraz nieco elementarnej matematyki. Wyobraźmy sobie, że poruszamy się w jakiejś dwuwymiarowej przestrzeni, w przedziale od zera do dziesięciu w każdym wymiarze. W pewnym momencie ktoś dodaje nam trzeci wymiar, a zakres wartości każdego wymiaru powiększa do dwudziestu, znacząco rozszerzając naszą matematyczną przestrzeń życiową. Otóż

dokładnie to samo dzieje się, gdy mieszają się ze sobą pochodzące z różnych kultur społeczności. Z ich kultur powstaje suma wymiarów, a zakres wartości poszerza się o unikatowe doświadczenia.

Przemawiającym do wyobraźni przykładem jest choćby kuchnia.

To właśnie miejsce, w którym rodzi się spór, w którym na jednym biegunie jest obrona przed obcymi kulturami, wręcz ksenofobia, na drugim otwartość, zdolność do wchłaniania cudzych doświadczeń kulturowych. Tę pierwszą postawę prezentuje rządząca w Polsce partia i spora część społeczeństwa, tę drugą – nieco upraszczając – opozycja i pozostała część społeczeństwa. To oczywiście podział umowny, bo rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i zniuansowana.

Jestem człowiekiem otwartym, ciekawym odmienności, skłonnym do uczenia się nowych rzeczy, nabywania nowych doświadczeń. W imigrantach, także zarobkowych, widzę szansę na wzbogacanie kultur, poszerzanie przestrzeni, w jakiej żyjemy. Władza i ksenofobicznie nastawione społeczeństwo dostrzega w tym jednak zagrożenie. Nie wiem, jakie jest saldo korzyści i zagrożeń mieszania się kultur – osobiście skłonny jestem widzieć przewagę tych pierwszych nad drugimi. Inni obawiają się odwrotnego skutku, możliwe zagrożenia wydają im się tak poważne, że gotowi są stawiać chiński mur broniący nas przed kulturową infiltracją, kulturową różnorodnością. Nie rozstrzygam arbitralnie, jakie mogą być skutki – staram się jedynie dostrzec skomplikowane efekty tego rodzaju zmian społecznych. Co więcej, zmieniające się w czasie i w przestrzeni.

(Visited 104 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 10 października 2018 by in FB, INNY, CZYLI BLIŹNI, MOIM ZDANIEM, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.