web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Odszedł bojownik o demokrację, Adem Demaçi

 

Adem Demaçi

 „Wolność słowa to pierwszy i zasadniczy krok na drodze do demokracji. Bez wolności słowa nie ma dialogu, bez dialogu nie można dojść prawdy, a bez prawdy niemożliwy jest postęp”.

Adem Demaçi (1936-2018), nazywany “Mandelą Bałkanów”, walczył o niepodległość z komunistyczną dyktaturą Josipa Broz Tito w Jugosławii, a po jej obaleniu, z serbskim reżimem. Spędził łącznie 28 lat w więzieniu. W 1991 r. za walkę z autorytarnym reżimem Parlament Europejski przyznał mu prestiżową nagrodę im. Sacharowa. Był też pisarzem: w 1958 r. ukazała się jego powieść o krwawych wendetach w Kosowie i Albanii (Węże krwi). Zmarł 26 lipca.

Cytat pochodzi z przemówienia, które wygłosił odbierając nagrodę w “hołdzie dla ludności Kosowa”. Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku i zostało uznane przez zdecydowaną większość krajów krajów Unii Europejskiej i demokratycznego świata. Niepodległości tego kraju nie uznały między innymi Serbia, Rosja i Chiny.

 

 

(Visited 104 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.