web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Sztywna jak linki namiotu…

Przemysław Walter


Ktoś naiwny pomyśli może, że wraz z nadejściem PiS-u polskość została przeniesiona w zupełnie alternatywną, wsobną, karykaturalnie groteskową rzeczywistość na granicy absurdu.
Nic z tego.
Ta polskość zawsze tu była.
Przyczajona, zawsze przytomna, gotowa do skoku.

Jałowa, siermiężna, parciana, pełna krzykliwego jazgotu, nadęta tromtadracją, przy byle okazji „szarpana deklinacją”, protezowana „historyczną racją”.
Polskość „święta” i „przeklęta”, unurzana w stęchliznie wody święconej, zaczadzona gryzącym dymem kadzideł, związana powrozem tradycji i kajdanami dogmatu.
Polskość prowincjonalnie ksenofobiczna, folwarczna, zaściankowa, odgrodzona od świata płotem z biskupich pastorałów, upstrzona tandetą kapliczek, polskość z kruchty, pola i fornalskich czworaków.
Obolała, cierpiętnicza, „zdradzana” i „wykorzystywana”.
Tłumiona, wypierana, jarmarcznie lukrowana i wypaćkana odpustową feerią barw przyczajona za miedzą trwała, wyczekując na dogodny do ataku moment.

W końcu 2015 eksplodowała, wylazła, wypełzła, wylała się zza sztachet niesiona próchniczym tchnieniem wyplutym ze zbutwiałych prowincjonalnych ambon, wilgotnych piwnic i ciemnych, dusznych ziemianek.
Bezwstydnie rozlała się wokół, infekując przestrzeń spotworniałym pseudopatriotycznym kiczem, godnościowym wzdęciem, torsjami suwerenności, czkawką resentymentu, bogoojczyźnianą gorączką.

Naprawdę czas już kończyć ten folklorystyczny, archaiczny i jednak koszmarny capstrzyk oraz raz na zawsze zamknąć tę plebejsko-cierpiętniczo-megalomańską polskość w skansenie zaprzeszłego kolektywnego imaginarium.

Już po prostu nie sposób dłużej żyć w tym muzeum przechodzonych osobliwości.
Nawet, a może właśnie tym bardziej dlatego, że wciąż paradują na scenie aktorzy z lubością odgrywający role wyjęte z malowanej skrzyni historycznego playbacku.

Przemysław Walter

Tekst ukazał się na profilu FB Autora. Dziękujemy za udostępnienie

(Visited 358 times, 60 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 14 lipca 2018 by in FB, HISTORIA, Kościół, obyczaje, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.