web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Europo, nie odpuszczaj! – Protestujący “powitają” premiera Morawieckiego w Strasburgu

Katarzyna Wenta-Mielcarek, Strasburg, 02.07.2018


Krysia Kierebinski, CC 2.0

4 lipca 2018 podczas debaty z udziałem Mateusza Morawieckiego będą miały miejsce protesty w Strasburgu. Organizacje i ugrupowania obywatelskie Europo, Nie Odpuszczaj!, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja i Dziewuchy Francja zapowiedziały pikietę w tym jakże symbolicznym dniu, przed Parlamentem oraz na sesji parlamentarnej.

To już oficjalne. W dniu dzisiejszym, 2 lipca 2018, jak podaje komunikat prasowy Komisji Europejskiej, uruchomiona została procedura w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym w Polsce. Ostatnim jej etapem może być skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  

Od długich miesięcy toczy się w Polsce walka o niezależność sądów, w którą włącza się coraz więcej obywateli, gdyż zależne i podporządkowane jednej partii sądy oznaczają ostateczny koniec demokracji. Wiele grup społecznych apelowało i demonstrowało o zaprzestanie reform niezgodnych z Konstytucją. Protesty objęły cały kraj.

4 lipca 2018 głośne „Nie!” zabrzmi także w Strasburgu, przed Parlamentem Europejskim. Na ten dzień, w godzinach od 9 do 11.30 zaplanowana jest bowiem ósma już debata na temat przyszłości Europy, podczas której premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki, dyskutować będzie z posłami oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jean-Claudem Junckerem.

Not in our name!!! To hasło protestujących Polek i Polaków wchodzących w skład ugrupowań i organizacji Europo Nie Odpuszczaj!, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja i Dziewuchy Francja, ktore zapowiedziały pikietę w tym jakże symbolicznym dniu, przed Parlamentem oraz na sesji parlamentarnej.

Protesty obywatelskie od ponad 2 lat pomagają mieć nadzieję na demokratyczne jutro, na wolne wybory, na niezawisłość sądów, ochronę Puszczy Białowieskiej, odzyskanie prawa do aborcji przez Polki.

Katarzyna Wenta-Mielcarek

(Visited 363 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.