web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Burmistrz – homoseksualista, który trzęsie polityką w konserwatywnej Polsce

Adam Easton, BBC News


Robert Biedroń podczas Parady Równości, Warszawa 2009, fot. Kuba Bożanowski, źródło Wkipedia 

Robert Biedroń to jedna z młodych, wschodzących gwiazd polskiej polityki. Jest ateistą w prawdopodobnie najbardziej katolickim kraju w Europie i jedynym zdeklarowanym politykiem – gejem. Ostatnio jest też postrzegany jako jeden z liderów wyścigu do fotela prezydenckiego w Polsce.

– Jestem marzycielem, urodziłem się w bardzo tradycyjnej, konserwatywnej części Polski, jestem gejem i ateistą, nie było mi łatwo – mówi Biedroń, burmistrz Słupska, miasta oddalonego o 18 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Mówi się o nim jako o jednym z przywódców nowego, postępowego ruchu politycznego, który właśnie się organizuje.

Były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, wezwał Biedronia do kandydowania na prezydenta w 2020 roku. Sondaże opinii publicznej plasują go na trzecim miejscu za cieszącym się dużą popularnością aktualnym prezydentem Andrzejem Dudą oraz byłym premierem i obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Pobity na ulicy

Jego kariera polityczna  wydaje się do tej pory zaskakująco łatwa. Wcześniej lewicowy działacz społeczny na rzecz praw homoseksualistów, jako 42-latek w 2011 roku został pierwszym w Polsce posłem na Sejm, który otwarcie deklaruje homoseksualizm, a następnie w 2014 roku – burmistrzem Słupska.

-Jako poseł zostałem pobity cztery lub pięć razy na ulicy – mówi. –  Teraz wszyscy się do mnie uśmiechają i witają mnie. (Za chwilę robi to przechodzący mężczyzna). Burmistrz zwraca uwagę, że kilka lat temu sprawy wyglądały inaczej.

– Prawdopodobnie powiedzieliby: Ty pedale”, albo splunęliby na mnie. Dziś mówią Dzień dobry, panie burmistrzu”, a to jest znak zmiany.

Podejście Polaków do homoseksualizmu ewoluuje, ale małżeństwa homoseksualne wciąż są zakazane – inaczej niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Biedroń, który jako burmistrz udziela ślubu wielu parom, nie może się z tym  pogodzić.

– Jestem niesamowicie zazdrosny, bo widzę ich szczęście. Z moim partnerem jesteśmy razem od 15 lat i dla nas to wciąż marzenie. To niesprawiedliwe, że w 2018 roku dwie dorosłe osoby, które się kochają i są sobie oddane, nie mogą się pobrać.

Konserwatyści u władzy

Polską rządzi konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w 2015 r. jako pierwsza formacja polityczna po upadku komunizmu  w 1989 r. zdobyła zdecydowaną większość głosów. Po raz pierwszy w historii nowej Polski do parlamentu nie weszła żadna partia lewicowa.

PiS wygrywa na polu wartości konserwatywnych, patriotycznych i rzymskokatolickich, głosi antyelitaryzm i wsparcie państwa w postaci większych zasiłków rodzinnych, dotacji do mieszkań i bezpłatnych lekarstw dla seniorów.

Przejmując kontrolę nad mediami publicznymi, służbą cywilną i prokuraturami, rząd rozwścieczył wielu liberalnych Polaków. Rządowa reforma sądownictwa, której konsekwencją jest zagrożenie demokracji w Polsce, skłoniła Komisję Europejską do rozpoczęcia bezprecedensowej kontroli praworządności w kraju. W wyniku reformy największy wpływ na wybór sędziów mają: parlament zdominowany przez PiS, pisowski minister sprawiedliwości i pisowski prezydent.

Mimo to PiS pozostaje najpopularniejszą partią w Polsce. W Słupsku, mieście liczącym ponad 90 tys. mieszkańców w północno-zachodniej Polsce, jest inaczej.

– Niecała Polska popiera konserwatywną, populistyczną i autorytarną partię polityczną – mówi Biedroń, który obniżył swoją pensję, zmniejszył zadłużenie miasta o kilkadziesiąt milionów złotych, zwiększył wydatki na edukację i mieszkania socjalne oraz rozpoczął budowę nowego teatru.

Burmistrz wystawił czerwoną sofę na ulicę, na której rozmawia z wyborcami.

Czy Polska jest gotowa na przywódcę geja?

Jego krytycy mówią, że nie ma prawdziwego programu i że przede wszystkim chodzi mu o kreowanie PRu. Renata Kim, dziennikarka polskiej edycji Newsweeka”, uważa, że Biedroń może mieć trudności z rozszerzeniem lokalnej popularności na cały kraj.

– Myślę, że jest zbyt wcześnie, aby otwarcie gejowski polityk stał się ważną postacią w polityce – argumentuje. – Jesteśmy bardzo konserwatywnym społeczeństwem, ludzie nie są gotowi zaakceptować takiej osoby jak Biedroń jako prezydenta czy premiera.

Polityk miał jednak istotny wpływ na zmianę postawy wobec homoseksualizmu w Polsce.

– Widziałam, jak przemawiał do młodych ludzi na festiwalu muzycznym, był dla nich bohaterem, gwiazdą, słuchali go tak, jakby słuchali proroka i to było dla mnie znakiem, że homoseksualizm staje się w Polsce normalnym zjawiskiem.

 

Tłumaczenie artykułu BBC News dla Democracy is OK – Artur Osiński

 

(Visited 647 times, 1 visits today)

One comment on “Burmistrz – homoseksualista, który trzęsie polityką w konserwatywnej Polsce

  1. Ewa
    3 czerwca 2018

    To nie prawda, że cały Sejm jest prawicowo-populistyczny. PO na ten przykład nie jest. Jest jednak prawda, że większość parliamentarnar zachowuje się jak słoń w składzie porcelany, nie ma dyskusji, nie ma argumentów. Blok jest duży I robi co mu nakazuje PiS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.