web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych: policja katuje antyfaszystów

Rafał R. Suszek

Byłem w szpicy. Gleba. Trzech na mnie. Ręce skute na plecach. Niosą na dźwigniach na barki do radiowozu, wrzucają brutalnie do środka, nie bacząc na kajdanki na plecach (…) Potem zaczyna się novum… Słyszę ,,Siadaj, kurwo!” i dostaję co najmniej trzy ciosy pięścią w twarz, co najmniej dwa od funkcjonariusza (…) Biją ze znawstwem. Mam stłuczoną przegrodę, ale w ciągu długiej nocy na komisariacie nie występują wybroczyny. Tylko trochę krwi z nosa. I ból. Ale to nie ból nosa, to ból kręgosłupa, na którym posadowiona jest moja godność człowieka i obywatela, na którym posadowiona jest moja kulturowa tożsamość. Tego bólu wam nie zapomnę.


Rafał R. Suszek

Antyfaszysta znaczy ,,kurwa”

albo

Zawsze mogli, więc zawsze bili, tylko my patrzyliśmy w drugą stronę

Dzień żołnierzy Wyklętych. Policja bije demonstrantów próbujących powstrzymać przemarsz faszystów. Warszawa, 1 marca 2018. Zdjęcie: Spacerowiczka (fb)

Wczoraj w Warszawie – wspaniali ludzie i wspaniałe upamiętnienie ofiar ,,żołnierzy wyklętych”, ale też ofiar MITU ,,żołnierzy wyklętych”. Wybrzmiało tym mocniej, że działo się na tle Marszu Żołnierzy Wyklętych organizowanego przez ugrupowania ultranacjonalistyczne i neofaszystowskie: ONR i MW*.

Po upamiętnieniu grupa antyfaszystów w zdrowej reakcji na obecność symboliki faszystowskiej – a taką JEST falanga – w przestrzeni publicznej i w takiejże reakcji na kłamstwo i przemilczenie historyczne, na jakich pobudowany jest mit ,,wyklętych”, rusza do blokady marszu nacjonalistów i neofaszystów. Piękni, dzielni ludzie – to honor być z nimi tam, gdzie robią ważne rzeczy. Jest wśród nich mój student z Wydziału Fizyki UW, z którym spędzę pół nocy w komisariacie – połączyły nas cele 

Byłem w szpicy. Gleba. Trzech na mnie. Ręce skute na plecach. Niosą na dźwigniach na barki do radiowozu, wrzucają brutalnie do środka, nie bacząc na kajdanki na plecach, sadzają przemocą na siedzeniu. To norma, do której przywykliśmy po długich miesiącach konfrontacji z bezrozumną przemocą służb mundurowych (nierzadko zabezpieczających imprezy neofaszystowskie), która nie jest siłą, w odpowiedzi na naszą siłę, która nie jest przemocą.

Potem zaczyna się novum… Słyszę ,,Siadaj, kurwo!” i dostaję co najmniej trzy ciosy pięścią w twarz, co najmniej dwa od funkcjonariusza, którego nazwisko znam i którego pospolity bandytyzm opisałem w protokole późniejszego zatrzymania. Nie bronię się, nie mam jak – ręce mam skute na plecach. Funkcjonariusz zrywa mi z głowy czapkę i balaklawę, potem przenoszą mnie – znów na dźwigniach – do drugiej suki i odwożą na komisariat.

Biją ze znawstwem. Mam stłuczoną przegrodę, ale w ciągu długiej nocy na komisariacie nie występują wybroczyny. Tylko trochę krwi z nosa. I ból. Ale to nie ból nosa, to ból kręgosłupa, na którym posadowiona jest moja godność człowieka i obywatela, na którym posadowiona jest moja kulturowa tożsamość. Tego bólu wam nie zapomnę.

I świadomość: To NIE jest kwestia polityki, którą łatwo – zbyt łatwo – wpleść w tę narrację, nie do końca bez racji – wszak skala instytucjonalnego – ze strony organów państwa i administracji – wsparcia dla nacjonalizmu i neofaszyzmu jest bezprecedensowa (w historii powojennej). To kwestia czysto obyczajowa, cywilizacyjna. To ani zaczęło, ani też skończy się z obecną władzą, podłą i głupią w każdym, także tym wymiarze. Tu, między nami zawsze było żyzne podglebie dla faszyzmu i nacjonalizmu integralnego, karmionego mitem. I na tym podglebiu kwitła przemoc wobec antyfaszystów – przedwojennych ugrupowań lewicowych i żydowskich głównie, a po wojnie – ugrupowań anarchistycznych i młodolewicowych, tudzież wrażliwych na przemoc subkultur młodzieżowych politycznie niezakonotowanych. Dzisiaj dołączamy do nich my. Ja wczoraj przeszedłem swój chrzest – bo być antyfaszystą to być bezkarnie lżonym i bitym w majestacie prawa. Ból, którego źródłem jest zrozumienie losu moich starszych-młodszym koleżanek i kolegów Antifa – losu przez długie lata lekceważonego i marginalizowanego, fałszywie opowiadanego jako faszyzm à rebours – jest silniejszy niż ból stłuczonej przegrody w nosie – ostatecznie ja tę przegrodę mam w nosie  Ten ból świadomości, że oto antyfaszysta znaczy ,,kurwa”, to mój prawdziwy bojowy chrzest. Ta ,,kurwa” jest jak pierwsza sprawność na moim ramieniu, niosę ją dumnie w następne zwarcie. Będą lżyć, będą bić, ale ich podłość nie sięgnie tam, gdzie jest moja godność, wrażliwość i odpowiedzialność obywatelska, gdzie jest moja świadomość i tożsamość.

Je suis Antifa.

A Ty?

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Policja wynosi i bije demonstrantów próbujących powstrzymać przemarsz faszystów. Warszawa, 1 marca 2018. Zdjęcia: Spacerowiczka (fb)

P.S. Dziękuję Przyjaciołom za wsparcie podczas długich godzin w komisariacie: od 19:30 do 4 nad ranem. To wsparcie jest wyryte w mej świadomości niczym w kamieniu.

P.S.’ Te długie godziny w komisariacie, bez kontaktu z adwokatem mimo powtarzanych żądań jego umożliwienia, to nie bez kozery. Funkcjonariusze stawiają fortecę: kilku pracuje nad notatką służbową tego, który bił, na nogach cały komisariat przy ul. Malczewskiego. Szyją mi 226 kk i 288 kk.

* Wszystko rzetelnie opisane i udokumentowane, m.in., przez niezmordowanych:

Włodka Ciejkę (Włodek Ciejka)

https://www.youtube.com/watch?v=doBc0zTmIHE

https://www.youtube.com/watch?v=9SyWFDRTCsM&feature=youtu.be

Video-KOD

https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1800847373552625/

Martę Bogdanowicz (Marta Bogdanowicz)

https://www.facebook.com/123spacerowicze/posts/2048393812111408

Renatę Zawadzką-Ben Dor (Renata Zawadzka-Ben Dor)

https://www.facebook.com/renata.zawadzkabendor/posts/10215047022230698?pnref=story

Aleksandrę Perzyńską (Aleksandra Perzyńska)

https://www.facebook.com/aperzynska/media_set…

JohnBoB & Sophie Art

https://www.facebook.com/pg/johnBoBsophieArt/photos/?tab=album&album_id=821495651387259

oraz OKO.press

https://www.facebook.com/pg/oko.press/photos/?tab=album&album_id=2024848361110037

(Visited 2 150 times, 1 visits today)

2 comments on “Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych: policja katuje antyfaszystów

  1. Niko
    2 marca 2018

    ZOMO i KOMUNA w czystej postaci-tego chcemy?????????????

  2. alice
    3 marca 2018

    Przerażająca rzeczywistość.Ból nie do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 2 marca 2018 by in FB, obyczaje, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.