web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Zaszyć paskudną ranę

Michele Serra, „La Repubblica”, 02. 02. 2018

Art Spiegelman, „Maus”

„Maus”- to komiksowe arcydzieło, którego autorem jest Art Spiegelman – amerykański twórca komiksów, urodzony w 1948 roku w Sztokholmie. Syn polskich Żydów, który przeżyli Auschwitz.

Żydzi w „Maus” przedstawieni są jako myszy, naziści jako koty, a Polacy jako świnie. Orwellowska metafora, ciężka i może nawet wulgarna, odsłania historyczne korzenie polskiego antysemityzmu, który w harmonii z antysemityzmem europejskim i słowiańskim wyprzedził o wieki nazizm (nie było trzeba czekać na swastykę, wystarczył krzyż i oskarżenie o „bogobójstwo”, aby wzniecić pogrom, jak np. w Warszawie w 1881 roku).

Nie wiem, czy „Maus” został przetłumaczony na język polski; jeśli tak, to nacjonalistyczny rząd tego kraju musi postarać się o zakaz jego rozpowszechniania, zgodnie z planowanymi ostrymi represjami wobec tych, którzy ośmielą się wspomnieć o jakimkolwiek związku między antysemityzmem i Polską.

Te szowinistyczne rządy małych ludzi w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce, przypominają władzę Erdogana, który nie chce słyszeć o ludobójstwie Ormian.

Narody, które się obrażają i wierzą, że są „bardziej patriotyczne” od innych, w rzeczywistości są tylko bardziej niedojrzałe i nieprzyzwoite.

Europa, jeśli miałaby wolę i czas, mogłaby odkryć na nowo politykę i zrobić coś, żeby zaszyć paskudną ranę, którą wydrapują jej niewierni członkowie w duszach Sprawiedliwych.

Tłum. Jolanta Kruszka

Michelle Serra, słynny włoski pisarz i dziennikarz. Felieton pochodzi z jego rubryki „L’amaca” (Hamak) w dzienniku „La Repubblica” (02. 02. 2018).
(Visited 246 times, 1 visits today)

2 comments on “Zaszyć paskudną ranę

 1. Kazik
  22 lutego 2018

  Rodak Mussoliniego poucza Polaków o ich antysemityzmie. Mussolini w grobie się przewraca.

  • Bartosz Hlebowicz
   22 lutego 2018

   I co gorsze, rodak Mussoliniego ma rację. To pokazuje, jak daleko zostaliśmy w tyle za Włochami.
   Współczucie Mussoliniemu może pan okazać odbywając pielgrzymkę na jego grób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 3 lutego 2018 by in FB, HISTORIA, INNY, CZYLI BLIŹNI, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.