web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wypisy użyteczne: Co znaczy Polak?

Jarosław Mikołajewski, „Gazeta Wyborcza”, 1.2.2018

Muzeum Żydowskie w Berlinie, źródło: Pixabay

 

Wiedzieliśmy jedno: historii nie zmienimy, a jedyne, co możemy jako społeczeństwo, to mówić z odwagą, a może ze zwykłą szczerością o tym, co było i jest.

Stworzyć klimat uczciwej rozmowy, w której zarówno jasne, jak i ciemne strony człowieka, który akurat jest Polakiem, będą wiarygodne. Pokazywać przypadki i zdarzenia w całej różnorodności, bez uogólnień. Pod ich adekwatnym imieniem.

penalizacja usztywnia, sugeruje nie siłę, lecz słabość autorów i ich argumentów.

Jedyną drogą jest cierpliwe wyjaśnianie, wiarygodne i uczciwe opowiadanie własnego punktu widzenia. Walcząc za pomocą ustawy, tracimy siłę rozumu.

Jedynym polem, na którym możemy bronić imienia Polaków, jest subtelna rozmowa. Oczywiste przeświadczenie, że to nie Polacy są bohaterami i nikczemnikami, tylko konkretni ludzie. A szacunek możemy zyskać tylko dzięki uczciwości, odwadze, gotowości, by zbrodnię nazywać zbrodnią, a bohaterstwo bohaterstwem.

Ofiary Holocaustu i współcześni uchodźcy – ma ze sobą bardzo wiele wspólnego. Stawiają, żywi i umarli, jedno drastyczne pytanie: czy was obchodzi los innych ludzi? Co warte jest wasze chrześcijaństwo, skoro jesteście poza lekcją Jezusa i Ewangelii? Co znaczy Polak? Czy jest to człowiek, dla którego Polska to jedyna tożsamość, za którą umiemy się bić i umierać?

 

Cały tekst Jarosława Mikołajewskiego, byłego szefa Instytutu Polskiego w Rzymie, pt. Ambasador – robić awanturę. Ja – pójść z kochanym Giuseppe na obiad i wytłumaczyć błąd w „polskich obozach koncentracyjnych” w „Gazeta Wyborcza”, 1.2.2018

(Visited 142 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 2 lutego 2018 by in FB, HISTORIA, INNY, CZYLI BLIŹNI and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.