web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Marzabotto. Gol, salut rzymski i pochwała nazizmu w miejscu faszystowskiej zbrodni

Bartosz Hlebowicz, 14.11.2017


Pomnik poświęcony pomordowanym w Marzabotto. Źródło patriaindipendente.it


W październiku 1944 roku w Marzabotto, na południe od Bolonii, niemieccy naziści  wymordowali 770 cywili, w tym 155 dzieci. Ludzie ginęli w torturach, płomieniach, od wybuchów granatów. Był to odwet za akcje partyzantów.

73 lata później, 12 listopada 2017 roku, 25-letni piłkarz Eugenio Maria Luppi, podczas meczu niższej ligi rozgrywanego w Marzabotto, strzela zwycięskiego gola i żeby zamanifestować swoją radość, wykonuje tzw. salut rzymski i zrzuca klubową koszulkę, by zademonstrować drugą, którą miał na sobie przygotowaną zawczasu: na czarnej koszuli trójkolorowa flaga z orłem – symbol Republiki Salo, totalitarnego państewka utworzonego we wrześniu 1943 r. przez faszystów na północy Włoch, współpracującego z hitlerowcami.

Czy można w bardziej bezpośredni sposób dokonać pochwały nazizmu? Jak to nazwać? Lekkomyślność? Ignorancja? Luppi jest graczem klubu z Marzabotto – każdy tutejszy mieszkaniec musi wiedzieć, co się wydarzyło w miasteczku pod koniec wojny. A zatem apologia? Piłkarz uważa, że wymordowanie kilkuset bezbronnych ludzi było czymś fajnym, zasługującym na aplauz? Świadomie spluwa w twarz swoim sąsiadom, potomkom pomordowanych?


Ofiary hitlerowskiej zbrodni w Marzabotto, fot. Wikipedia


Kilkanaście dni temu kibole rzymskiego Lazio dokonali innego „wyczynu”, naklejając na Stadionie Olimpijskim naklejki z podobizną Anny Frank w strojach lokalnego rywala AS. Przekaz: „skończycie tak jak ona”.

A Claudio Lotito, prezydent klubu, żeby ułagodzić gniew mediów, wybrał się z wieńcem kwiatów do synagogi w Rzymie. Dziennikarze jednak zdobyli nagranie, w którym Lotito, narzeka przed wizytą, że w synagodze nie przyjmie go rabin czy choćby jego zastępca. „G. są warci. OK, zróbmy tę szopkę i po sprawie”.

Niedługo po wizycie prezesa Lazio w synagodze wieniec zauważono w Tybrze.

Widok piłkarza ze wściekłą dumą demonstrującego symbole faszystowskiego państwa przyprawia o mdłości, podobnie jak widok młodych byczych karków wykrzykujących „Sieg heil” w Warszawie podczas Święta Niepodległości, w warstwie symboli rujnujących to, czego nie zdołali zrównać z ziemią hitlerowcy 73 lata temu miotaczami ognia.

Pieski świat.


Marzabotto, Sanktuarium poświęcone ofiarom zbrodni hitlerowskich


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 14 listopada 2017 by in FB, MONDO CANE – PIESKI ŚWIAT and tagged , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:

No top posts yet

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.