web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wolne media bez granic

PARYSKA KONFERENCJA Z TOMASZEM PIĄTKIEM, LAUREATEM NAGRODY REPORTERÓW BEZ GRANIC


Tomasz Piątek podpisuje swą książkę „Macierewicz i jego tajemnice”, Warszawa, 29.06.2017, fot. Mariusz Kubik dla Wikipedii 

W poniedziałek, 13 listopada o godz. 17.30, w Paryżu odbędzie się konferencja prasowa – debata z udziałem Tomasza Piątka, dziennikarza śledczego, laureata Nagrody Reporterów bez granic 2017.

Konferencja prasowa zorganizowana przez Association Défense de la Démocratie en Pologne (ADDP – Stowarzyszenie Obrona Demokracji w Polsce) we współpracy z organizacjami zaangażowanymi w obronę wolności prasy i praw człowieka, Reporterzy bez granic i Global Editors Network, ma na celu ukazanie trudnej sytuacji mediów opozycyjnych  w Polsce. Dziennikarz śledczy, Tomasz Piątek, który będzie dyskutował z przedstawicielami francuskich mediów, jest tegorocznym laureatem Nagrody Reporterów bez granic 2017, wybranym spośród 17 kandydatów (dziennikarzy i organów medialnych). Nagroda została wręczona 7 listopada 2017 roku w Strasburgu przez przedstawicieli organizacji Reporterzy bez granic i telewizji TV5 Monde. Pozostali laureaci to irański fotograf Soheil Arabi oraz turecki internetowy kanał telewizyjny Medyascope.

Tomasz Piątek, dziennikarz Gazety Wyborczej, głównego dziennika opozycyjnego w Polsce, opublikował w 2017 roku solidnie udokumentowaną książkę “Macierewicz i jego tajemnice”, w której naświetlił między innymi związki obecnego ministra obrony, Antoniego Macierewicza, ze służbami rosyjskiego wywiadu.

Wkrótce po publikacji książka stała się bestsellerem w Polsce (ponad 200 tys. sprzedanych egzemplarzy), a Tomasz Piątek ściągnął na swoją głowę gromy polskiego rządu i stał się obiektem ataków podporządkowanych władzy mediów publicznych. Sytuacja to dotąd niespotykana: Tomasz Piątek został oskarżony nie o zniesławienie, ale o “obrazę i upokorzenie organu konstytucyjnego”, a także “nielegalne ataki na przedstawiciela organu publicznego”, czyli wykroczenie podlegające jurysdykcji wojskowej. Dziennikarzowi grozi proces przed sądem wojskowym z powództwa Ministerstwa Obrony oraz, zgodnie z kodeksem karnym, kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Próby zastraszenia, z którymi musi dziś się mierzyć Tomasz Piątek, symbolizują pełzający autorytaryzm polskiego rządu i niebezpieczeństwa zagrażające wszystkim polskim dziennikarzom. Będący od dwóch lat u władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości wysyła tym samym jasny sygnał mediom prywatnym i niezależnym, już i tak “zdławionym finansowo” za sprawą niedawnych “reform”.

Na spotkaniu, oprócz exposé poświęconego sytuacji mediów w Polsce oraz działaniom i projektom aktualnego rządu, będzie można wysłuchać wystąpień dziennikarzy i prawników z wielu krajów.

Natasza Quelvennec

(Visited 149 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.