web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

„Należy położyć kres temu nierządowi”


Simone Veil, ur. 13.07.1927 w Nicei, zm. 30.06.2017 w Paryżu, francuska polityk i prawniczka, minister zdrowia, eurodeputowana, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, członkini Rady Konstytucyjnej i Akademii Francuskiej. Na zdjęciu Simone Veil we francuskim parlamencie podczas słynnej debaty o zmianach w prawie aborcyjnym, 1974, fot. strona internetowa Rządu Francji 


O życiu wiedziała dużo, o śmierci może więcej. Przeżyła Auschwitz, zbrodnia holokastu pozbawiła ją rodziców i części rodzeństwa. Po wojnie włączyła się w życie polityczne Francji. Jako Minister Zdrowia w prawicowym rządzie, zasłynęła w roku 1974 swoim przemówieniem o liberalizację restrykcyjnego prawa aborcyjnego:

(…)

Ale, powiedzcie, dlaczego dopuściliśmy do takiego upadku i dlaczego tolerujemy ten stan rzeczy? Dlaczego nie pilnujemy przestrzegania prawa?

– Ponieważ lekarze, pracownicy ośrodków pomocy społecznej czy po prostu zwykli obywatele uczestniczą w tych nielegalnych działaniach dlatego, że czują się zmuszeni, czasem wbrew własnemu sumieniu, bo stają w obliczu sytuacji, na które nie mogą pozostać obojętni. Ponieważ stojąc przed kobietą zdecydowaną dokonać aborcji, wiedzą, że jeśli odmówią jej porady i pomocy, zostawią ją w samotności i strachu i skłonią do dokonania zabiegu w najgorszych warunkach, w których ryzykuje okaleczenie się do końca życia. Wiedzą, że ta sama kobieta, jeśli ma pieniądze, jeśli wie gdzie szukać informacji, wyjedzie do sąsiedniego kraju, czy nawet skorzysta z usług niektórych klinik we Francji i będzie mogła przerwać ciążę nie ponosząc ryzyka i nie obawiając się kary. Te kobiety nie są bardziej niemoralne i bardziej nieświadome niż inne. Jest ich 300 tysięcy każdego roku. To kobiety, które spotykamy codziennie, nie wiedząc nic o ich dramatach i rozpaczy.

Należy położyć kres temu nierządowi. Należy położyć kres tej niesprawiedliwości.

(…)

Tłumaczenie Natasza Quelvennec

 

Polecamy także: „Odeszła Simone Veil – kobieta, która zmieniła bieg historii”, Natasza Quelvennec

(Visited 107 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.