web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Niedostatek chrześcijańskiego ducha

PROFESOR MONIKA PŁATEK DLA „GAZETY WYBORCZEJ” (28-29.10.2017)


Profesor Monika Płatek podczas wywiadu dla portalu Przystanek Zmiana, YouTube 


O mężczyznach

Jeżeli mężczyzna czuje się dobrze tylko dlatego, że nie jest kobietą, to ogranicza swój potencjał. Wszyscy go mamy. Natomiast faceci, którym wpojono, że są lepsi, bo nie są babami, mają potencjał uszczuplony. Ogranicza się ich bowiem do myślenia: „W zasadzie to ja nie muszę już nic robić, skoro nie jestem babą”. Szkoda, że jego dobre samopoczucie bierze się z tego, że może mniej lub bardziej łaskawie zarządzać podporządkowaną mu kobietą.


O podłej władzy

Każdy z nas jest zdolny i do dobrego, i do złego. Przykład narzucany z góry kreuje wzorce, tworzy język, ton, decyduje o stylu i granicach tego, co wypada. Władza, która rządzi strachem, wie, że choć to podła, to jednocześnie skuteczna forma rządów. Władza tworzy więc w nienawistnym stylu symbolicznego imigranta, islamistę, Araba, gwałciciela, terrorystę. To jest możliwe w społeczeństwie niekoniecznie świadomym, że w ten sposób samo pozbawia się swoich praw.


O Polakach i obcych

– W Polsce jest niedostatek chrześcijańskiego ducha i przerost katolicyzmu na pokaz.

Kaczyński rzeczywiście nie zna świata. Gdyby znał, rozumiałby, że kwestia uchodźców nie jest kwestią jakiegoś anonimowego Araba – nosiciela pasożytów, tylko Abdulla, którego mógłby osobiście poznać, człowieka mającego własną historię, osobny los, charakter, bliskich, osobiste doświadczenia i przekonania. Marzenia.


O przyszłości

Damy sobie radę, choć to może jeszcze trochę potrwać (…). W którymś momencie i do nas dotrze poczucie wstydu z powodu tego, co teraz wyprawiamy. Odwracamy się od naszych wczorajszych wojennych win; odmawiamy dziś niegodnie pomocy uchodźcom – ludziom w potrzebie, dyskryminujemy mniejszości, pomiatamy kobietami. I pewnie wtedy nabierzemy wrażliwości na zapas.

 

Cały wywiad w „Gazecie Wyborczej”, 28-29.10.2017: Baty na tyłku, ślady na gębie. Skąd się wzięła wizja państwa PiS i do czego nas doprowadzi. Robert Siewiorek rozmawia z prof. Moniką Płatek

 

(Visited 95 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 29 października 2017 by in FB, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.