web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Apel polskich grup z zagranicy do Polek i Polaków

KOD-Polonia i Grupy Demokratyczne Polonii z całego świata


Warszawa, 20.10.2017. Plac Defilad. Fot. kadr z relacji filmowej Video-KOD w nagraniu Mariusza Malinowskiego 

FRIDAY, 20 OCTOBER 2017

Środowiska, organizacje i liderzy grup pro-demokratycznych Polonii w Ameryce Północnej i Europie, z inicjatywy KOD_Kanada, przytłoczeni wielkim smutkiem wiadomości o tragicznym proteście Polaka, który dokonał samospalenia na Placu Defilad w Warszawie, 19 października 2017, kierują ten Apel do Polek i Polaków, rządzących i rządzonych.

Zgodnie z zostawionym przez tego Polaka listem, był to tragiczny akt protestu wobec poczynań władz PiS łamiących w jego przekonaniu Konstytucję RP, prawa krajowe i międzynarodowe obowiązujące Polskę. Jest on też smutnym apelem do wszystkich Polek i Polaków o podanie sobie dłoni, o zgodę narodową i szacunek wobec przekonań osób o innych poglądach. Ten apel jest więc do nas, nie do władzy.

Jesteśmy tym samotnym aktem do głębi wstrząśnięci. Apelujemy by nigdy nie musiał się powtórzyć w Polsce. Życie ludzkie jest wartością przerastającą polityczne różnice, ideologie i spory. Do każdego człowieka, który może czuć się zdesperowany, osamotniony, przygnieciony ciężarem sporów politycznych i podziałów społecznych – wyciągamy przyjacielską dłoń z prośbą: przyjmij tę dłoń, porozmawiajmy. Nie jesteś sam. Wesprzemy Cię. Twoje życie jest ważne — jest najważniejsze. Dla Twoich bliskich, dla kraju.

Apelujemy jednocześnie do obu stron konfliktu ściśle politycznego: do partii rządzącej z koalicjantami i partii opozycyjnych w polskim Parlamencie; do polskich grup społecznych w Kraju i poza jego granicami: domagamy się rozpoczęcia bezzwłocznie autentycznego dialogu społecznego i politycznego nad stanem Kraju. Polska to nie kawałek sukna wyrywany przez wszystkich dla siebie. Polska nie należy tylko do jednej, obojętnie jak licznej lub jak zamożnej czy silnej, grupy. Należy do wszystkich Polek i Polaków.

Jest faktem niemożliwym do ukrycia, że jesteśmy skłóceni i podzieleni, jak nigdy dotąd w naszej ponad 25-letniej historii III Republiki. I że przekroczyło to już dawno ramy zwykłej i naturalnej różnicy opcji politycznych. Polska nie jest i być nie może zakładnikiem czyichkolwiek ambicji, politycznego rewanżu. Nie jest nagrodą w zawodach politycznych określanych powszechnymi wyborami. Nie stać nas, jako państwo i jako społeczeństwo, na zwycięzców i na przegranych.

Rozpocznijcie te rozmowy natychmiast i bez wstępnych warunków. Aby nigdy już w wolnej Polsce jakikolwiek Obywatel czy Obywatelka (dobro najwyższe każdego państwa) nie czuł się tak poniżony, tak odosobniony, tak bez cienia nadziei, by wybrał tak tragiczny akt protestu, jako jedyną możliwość apelu do naszych sumień. Tego wymaga dobro Kraju od każdego z nas.

Poniżej nazwiska działaczy i osób oraz nazwy Organizacji, które zdążyły przed publikacją ten Apel podpisać:

KOD_Polonia_Kanada: Bogumił Pacak-Gamalski, Anna Bocheńska, Marek Tucholski;
KOD_Norwegia: Igor Devold;
KOD_Niemcy: Monika Saczyńska, Anna Krenz i Ula Ptak, Andreas Visser, Ryszard Boba, Anna Maria Patanè, Elżbieta Jagiełło, Małgorzata, Krzysztof Skuła, Danuta Hossain i Andrzej Klukowski; Zbigniew Świrski z KOD_UK: Zbigniew Świrski;
DOK-Democracy Is OK (międzynarodowa grupa pro-demokratyczna), Natasza Quelvennec;
grupa Femini Berlin Polska;
grupa “Manifest Wolnej Polski”,
Niemcy; Berliński Kongres Kobiet;
grupa “Dziewuchy Dziewuchom” z Francji;
“Dziewuchy Dziewuchom” z Wlk. Brytanii;
Paweł Tomasz Długosz, Dobiesław Pałeczka z KOD_USA i KOD_US West;
grupa ‘Nous d’abord” z Francji;
“Farsa” z Wlk. Brytanii;
Jacek Duda z KOD-Nowy Jork;
KOD_USA_Zachód;
KOD_UK;
Teresa Grabiec-Silverstein (Kalifornia), B.J. Biernatowski (Washington), Sylwester Kor (Maryland) i Robert Kowalski z KOD_USA_Zachód;
Katharina Noga z KOD_Niemcy;
Grażyna Kwadrans z KOD_Kanada-Toronto;
Tamara Szymańska-Golik, Jacek Surma, Agnieszka Bylicki z KOD_Kanada-Vancouver;
Kazimierz Klimek z KOD_Canada-Calgary;
KOD_Niemcy;
L’Association Défense de la Démocratie en Pologne (ADDP), Francja;
Bo Kopcewicz z KOD-Ottawa;
KOD_UK – Joanna Gos, Magdalena Szabert, Małgorzata Hallewell, Antoni Otffinowski, Mariusz Gąsior;
Izabela J. Bary z College of Staten Island, New York, USA;
KOD_USA_West; Andrzej Turski (Washington, USA);

Apel ukazał się pierwotnie na blogu KOD Kanada, „kanadyjski-monitor”. Dziękujemy za udostępnienie.

(Visited 751 times, 3 visits today)

4 comments on “Apel polskich grup z zagranicy do Polek i Polaków

 1. Halina Kronschnabel
  25 października 2017

  Powiem jedno slowo…..DZIEKUJE. I pilnujmy by ten apel odniosl swoj skutek. Od nas to zalezy…..musimy wymoc na rzadzie rozpoczecie rozmow.

 2. paolito
  26 października 2017

  Kiedy OPOZYCJA chce SPRZEDAĆ POLSKĘ za każdą cenę, nawet…. NAJNIŻSZĄ, a PiS walczy o SUWERENNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI, jej PODMIOTOWOŚĆ na arenie międzynarodowej więc POGODZENIE tych dwóch opcji jest NIEMOŻLIWE ! Jak pisał Jan Sztaudynger we fraszce „Kompromis” – „I stanęło w końcu na tem. Jak pogodzić dupę z batem” ?

 3. Bogumil Pacak-Gamalski
  26 października 2017

  naturalnie do władz politycznych, no bo … władze maja władzę więc i odpowiedzialność najwyższą. Wszak Apel jest też , jeśli nie przede wszystkim, do nas: Polek i Polaków. Rozmawiajmy, dyskutujmy między sobą – ponad podziałami i ponad politykami. Jak ludzie, sąsiedzi. Obecnej władzy o to wszak chodzi byśmy byli rozdzieleni barykadą wrzasku, nieufności i kiełkującej nienawiści. Dive et impera to baza ich władzy. Dziękuję DOKowi za publikację Apelu – Bogumil Pacak-Gamalski

 4. MrBysiorek
  26 października 2017

  Gdzie byl taki list jak czlowiek podpalil sie pod kancelaria premiera jak kraj niszczyl tusk i jego banda? Co za hipokryzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.