web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Apel o prawo do aborcji w całej Europie. Przyłącz się!

 

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji. Po raz pierwszy obchodzony był w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach w 1990 jako Dzień Działania na Rzecz Depenalizacji Aborcji. W 2011 r. międzynarodowa organizacja Women’s Global Network for Reproductive Rights (WGNRR) nadała mu międzynarodowy charakter. W 2015 r. zmieniono jego nazwę na Światowy Dzień Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji.

W tym roku francuskie organizacje pozarządowe zaapelowaly o swobodny dostęp do aborcji w całej Europie i wezwały do ogólnoeuropejskiej mobilizacji  28 września 2017. Jutro w Brukseli będzie miała miejsce międzynarodowa manifestacja, a w ciągu tego tygodnia odbędą się happeningi, marsze i inne imprezy w kilkudziesięciu miastach europejskich. W Warszawie  prostestowałyśmy 24 września przed sejmem, a w rocznice Czarnego Protestu 3 pazdziernika wyjdziemy na ulice w całej Polsce. W apelu, który podpisały setki organizacji z 25 krajów, autorki nawiązują do sytuacji w Polsce i walki kobiet o liberalizację przepisów w naszym kraju (tu ciągle aktualizowana lista  sygnatariuszy). Z dumą informujemy, że Democracy is OK przygotował polską wersję apelu i petycji oraz jest jedną z organizacji, które wezmą udział w tej mobilizacji. Dotąd w akcję włączyły się inne organizacje i inicjatywy współpracujące z nami w Polsce i za granicą: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Association Défense de la Démocratie en Pologne (ADDP), Nous d’abord Pologne, Dziewuchy Dziewuchom Berlin, Femini Berlin, Berliński Kongres Kobiet, Manifest Wolnej Polki, KOD UK.

APPEL EUROPEJSKI

Apelujemy o prawo do aborcji w całej Europie!

Podpisać można : avortement-libre-en-europe@rezisti.org

Zmobilizujmy się w całej Europie około 28 września 2017

Oczekujemy na Wasze przedstawicielki w Brukseli 28 września 2017

Solidarnie ze wszystkimi europejskimi kobietami, pamiętając godną naśladowania walkę Hiszpanek w 2015 r. i Polek w roku 2016, żądamy, aby prawa kobiet, prawo do swobodnego dysponowania swoim ciałem, prawo do aborcji i do zdrowia były przestrzegane we wszystkich europejskich krajach i zostały uznane za prawa podstawowe, bez których nie może być mowy o równości w Europie.

Dzisiaj prawo do aborcji należy do kompetencji poszczególnych krajów europejskich.

Zupełny zakaz aborcji na Malcie, dostęp do aborcji obwarowany drastycznymi obostrzeniami w Irlandii, na Węgrzech i w Polsce to nie jedyne problemy w Europie. Nawet w krajach, w których prawo do aborcji zostało zalegalizowane, mamy lub możemy mieć do czynienia z jego kwestionowaniem poprzez utrzymanie w mocy klauzuli sumienia lekarzy (Włochy), brak istnienia odpowiednich struktur szpitalnych (Grecja, Bawaria), restrykcje dotykające personel szpitalny i likwidację ośrodków dokonujących aborcji przy okazji restrukturyzacji szpitali (Francja) oraz, we wszystkich krajach europejskich, poprzez dojście do władzy polityków wyznających ideologię kołtuństwa, wstecznictwa i konserwatyzmu.

Za pośrednictwem tego apelu wyrażamy nasze stanowcze przekonanie, że:

 • Dostęp do aborcji jest prawem należnym kobiecie
 • Aborcja to osobisty wybór kobiety – jej ciało należy do niej i to ona wybiera sposób, w jaki chce żyć
 • Konieczne jest uruchomienie finansowania w takim zakresie, aby ośrodki dokonujące aborcji i struktury planowania rodziny były dostępne dla wszystkich europejskich kobiet
 • Konieczne są społeczne kampanie informacyjne
 • Edukacja seksualna powinna być prowadzona wobec wszystkich kobiet i mężczyzn tak, aby byli oni w stanie dokonywać swobodnych i świadomych wyborów w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego
 • Problematyka technik aborcyjnych i pomocy psychologicznej musi stanowić integralną część programów kształcenia personelu medycznego
 • Klauzula sumienia profesji medycznych musi zostać zniesiona
 • Prawo poszczególnych państw w zakresie legalnych terminów aborcji powinno zostać zunifikowane i wzorować się na najbardziej postępowych krajach europejskich. Państwa europejskie powinny dążyć do całkowitej depenalizacji aborcji.

 

 Jednocześnie przedstawicielki organizacji kobiecych z całej Europy przygotowały petycję adresowaną do rządów krajów europejskich, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, w której apelują o zagwarantowanie podstawowego prawa, jakim jest swobodny dostęp do bezpiecznej aborcji każdej mieszkance Europy. Petycję w czterech jezykach (w tym polsku) podpisało już prawie 20 tysięcy osób. Jeśli nie jest Ci obojętny los kobiet, Ty też dołącz do jutrzejszej mobilizacji i podpisz!  

Podpisać możesz tu.

PETYCJA

Domagamy się prawa do aborcji w całej Europie! Aborcja – Kobiety decydują!

Prawo do swobodnego dysponowania swoim ciałem jest podstawowym prawem kobiety.

Żaden demokratyczny kraj nie może negować tego prawa i ograniczać dostępu do niego.

Żądamy, aby rządy krajów europejskich, Parlament Europejski i Rada Europy były gwarantami tego podstawowego prawa kobiety.

Solidarnie ze wszystkimi Europejkami podpisujemy tę petycję, która zostanie złożona w Parlamencie Europejskim w Brukseli 28 września 2017 roku.

 

(Visited 248 times, 1 visits today)

One comment on “Apel o prawo do aborcji w całej Europie. Przyłącz się!

 1. Baska
  27 września 2017

  Edukacja seksualna powinna być prowadzona wobec wszystkich kobiet i mężczyzn tak, aby byli oni w stanie dokonywać swobodnych i świadomych wyborów w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego
  Problematyka technik aborcyjnych i pomocy psychologicznej musi stanowić integralną część programów kształcenia personelu medycznego
  Klauzula sumienia profesji medycznych musi zostać zniesiona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 27 września 2017 by in FB, TERRAFEMINA.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.