web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Po wyborach

Jacek Wesołowski

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie, 2017. Fot. i stylizacja zdjęcia (na święty obrazek od Ojca Rydzyka) Jacek Wesołowski

dzien-nik_fb.obrazy/teksty, 25 września 2017

P o W y b o r a c h

Komentuje Kerlin: I mamy po wyborach. Czuwał nad Niemcami duch Adenauera (czy Kohla), wybrano „Mutti”, Angelę Merkel – po raz czwarty. (Zresztą do Schulza kleine różnica, tyle że mężczyzna – bez czupryny, ale z brodą. Pani Clinton a Trump – to jest różnica! Jak Petry a Petru – ale AfD, bratnia partia doPiSowa dostała aż 13 proc.) Nie, to żaden duch, duchy się Niemcom skończyły w 1945 (wzbudzone przez Hohenzollernów po wojnie francusko-pruskiej, rozzuchwalone przez Hitlera w drugiej światowej), Niemcy dzisiaj w swej większości mają poczucie zdrowego sensu jako ciężko przez historię doświadczeni – zaznali oni krzywd (od Napoleona, od Stalina), zaś narobili sobie i innym w historii więcej. Nad Polską zaś czuwa Panienka Maryja Królowa i Chrystus Król. I sam osobiście Pan Bóg jako nad wybranym swym narodem. (Niemcy narodem nie są, a tylko wspólnotą etniczno-państwową.) Przypomnę, co napisał pisarz T. Konwicki, w roku 1981, gdy Polacy czekali na interwencję z zewnątrz (a przyszła z wewnątrz).Tak wieszczył ten Czarownik znad Wilejki, współczesny następca polskich Wielkich Poetów kresowych romansowych (tj. romantycznych), ale a rebours: „Polskę uratuje cud. Inne kraje potrzebują mądrych rządów, silnych armii, odpowiedzialnych społeczeństw. A Polsce wystarczy cud, jeden porządny cud raz na ileś lat”. Ostatni cud był w 1989 roku. (Choć wyniknął z wcześniejszego – 1985 – radzieckiego.) Czy też raczej należy liczyć 2004, gdy Polska otrzymała szansę na normalne europejskie państwo, będąca niby chorym człowiekiem Europy? No i znów jest. Na razie na psyche, ale kto umie myśleć, przewiduje rychły kryzys somy. My się tym w Niemczech martwimy, jednak cóż robić. Trzeba przeczekać. A gdyby tak u was znów raz-dwa-trzy i cud? W nas dzisiaj (tak już od Erharda) moc kalkulantów, bankierów, menadżerów, deweloperów, finansjerów, cudów nie ma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 25 września 2017 by in EUROPA, MOIM ZDANIEM and tagged , , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:

No top posts yet

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.