web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

W ramach mandatu – korepetycje

Aleksander Twardowski, Wrocław, 31 lipca 2017


Adam Andruszkiewicz w okrzyku „Chwała wielkiej Polsce!” podczas swego przemówienia na Marszu Niepodległości 2015. Kadr z YouTube

Od kilku tygodni moi prawicowi znajomi wklejają na portalach społecznościowych pucołowatą twarz człowieka, wykrzykującą mocne słowa w stronę Komisji Europejskiej. To Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz 15, wcześniej znany m.in. z tego, że pobrał z 40 tys. z Sejmu na paliwo, choć nie ma prawa jazdy. A dziś również z tego, że nie ma pojęcia czym jest Unia Europejska, Komisja Europejska i na czym polega nasze członkostwo we wspólnocie.

Andruszkiewicz obruszył się na ultimatum stawiane Polsce przez KE w związku z łamaniem demokracji (ustawy naruszające trójpodział władzy) i zakrzyknął: „Ultimatum to możecie stawiać swoim dzieciom w domu, że mają odrobić pracę domową, bo nie pograją w grę na laptopie. A nas Polaków, to możecie jedynie o coś kulturalnie poprosić. I tyle. Nie jesteśmy już waszymi pachołkami i zapamiętajcie na to sobie raz na zawsze”. Koniec cytatu.

Chciałoby się spuścić na niewiedzę posła zasłonę milczenia. Pisze bzdury, jego elektorat klaszcze – niech się dzieje, niech ma trochę radości. Ale to rocznik 1990, a więc w zasadzie niedawny gimnazjalista. A ponieważ nigdy nie jest za późno na uczenie młodzieży, poświęcę mu kilka linijek, w ramach darmowych korepetycji.

Panie Pośle – Komisja Europejska jest instytucją, która działa w naszym imieniu. W UE również jesteśmy dlatego, że chcieliśmy. Nie jest to abstrakcyjne gremium, jacyś „oni”, którzy pouczają „nas”. KE to instytucja, którą na mocy Traktatu akcesyjnego z kwietnia 2003 poprosiliśmy o reprezentowanie NASZYCH interesów, gdy już będziemy w UE. W 2004 weszliśmy do UE bo taka była nasza, Polaków, wola wyrażona w referendum. Pana akurat nie, bo pan miał wtedy 13 lat i raczej zakładam, że zbierał Pan puszki po napojach gazowanych, opakowania z gum do żucia, czy grał w gry TV, a nie interesował się polityką. Ale my, którzy byliśmy wtedy dorośli, podjęliśmy taką decyzję.

Komisja Europejska broni więc naszych interesów i stoi w obronie praw obywatelskich w różnych sytuacjach, również wtedy, kiedy jak dziś – do władzy doszli ludzie nieodpowiedzialni, mający złe intencje, lub po prostu durnie. Pan niesłusznie używa sformułowania „komisja poucza nas”, bo Pan, reprezentując władzę, znajduje się właśnie po tej stronie, którą opisałem – niech Pan sobie wybierze podgrupę – czy Pan jest nieodpowiedzialny, ma złe intencje, czy po prostu jest Pan głupi.

Proszę zapamiętać – KE poucza WAS, rządzących, nie mnie, nie nas, obywateli. NAS przed WAMI stara się obronić. Bo na to się z nimi umówiliśmy. My, nie Pan, bo Pan wtedy zbierał puszki, czy oglądał Cartoon Network, czy co tam robili wtedy trzynastolatkowie.

Na koniec – pominąłem oczywistą oczywistość, że bycie członkiem UE wiąże się nie tylko z korzyściami, ale też z obowiązkami. To może być dla Pana zaskoczenie, ale ja, podobnie jak wielu ojców małych dzieci, wiem, że to u młodzieży powszechne – oczekiwanie, że im się wszystko da za darmo, przy jednoczesnej niechęci do tego, aby dać coś od siebie. Sprzątanie pokoju, odrabianie lekcji, pomaganie siostrze, zjedzenie brukselki do końca – młodzi nigdy tego nie chcą, ale chcą, aby im dać na nowego Pokemona.
Pan, jako człowiek młody, prezentuje jak widzę wciąż takie podejście. Im szybciej się Pan przekona, że świat jest skonstruowany inaczej, tym lepiej dla pana. Mniej będzie rozczarowań.

Kończąc życzę Panu, aby Pan zrobił prawo jazdy. Będzie miał Pan czym jeździć na imprezy. A politykę, a już zwłaszcza europejską, proszę zostawić tym, którzy się na tym znają.
Pozdrawiam

Aleksander Twardowski


Fragment wątku na TT, zrzut z ekranu, Krysia Kierebinski


Tekst ukazał się na Facebooku, Autorowi dziękujemy za udostępnienie.

 

(Visited 527 times, 1 visits today)

2 comments on “W ramach mandatu – korepetycje

 1. Ola Wilk
  3 sierpnia 2017

  Byłoby dobrze wkleić to panu Andruszkiewiczowi na profil, bo śmiem wątpić, bo czytał democracy.org. Wątpię, by w ogóle czytał.

  • Krysia Kierebinski
   3 sierpnia 2017

   Dobry pomysł, postaramy się zamieścić gdzieś w kręgach pana posła. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.