web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Uważna demokracja


Jon Kabat-Zinn, amerykański terapeuta, założyciel i dyrektor Kliniki redukcji stresu przy Akademii Medycznej Uniwersytetu w Massachusetts, autor wielu książek o uważności, świadomości i życiu. fot. Vimeo 


 

Uważność* może być naturalnym katalizatorem pogłębienia i rozszerzenia podejścia do demokracji, demokracji, w której wolność przekłada się na naszą retorykę, prawa, instytucje i ich działanie w praktyce, ale też na nasza mądrość i współczucie, które zdobyliśmy z trudem jako indywidualni obywatele.

Pokój i szczęście nie są towarami, które można nabyć czy przywilejami, które można nadać, ale wartościami, które uosabiamy i przeżywamy. Pokój i szczęście nie mogą istnieć jedynie jako lista zasad postępowania, jakie by te zasady nie były szlachetne.

Zaistnieją tylko wtedy, jeśli będziemy je uosabiać i przeżywać naprawdę.

 

 

Jon Kabat-Zinn

 

* Zwyczajowe polskie tłumaczenie pojęcia “mindfulness”, czyli szczególnego rodzaju uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990), odnosi się tym samym do doświadczenia świata, które znajduje się poza naszymi oczekiwaniami i jest rodzajem doświadczania rzeczy „takimi, jakimi są” (Ray, 2002). W innych językach “mindfulness” przekładane jest często jako “pełna świadomość”.

Tłum. z francuskiej książki “Méditer – 108 leçons de pleine conscience” Natasza Quelvennec
(Visited 127 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 2 lipca 2017 by in DOŚĆ DWIE SŁOWIE, FB, KRÓTKO and tagged , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.