web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Warszawski Uniwersytet Medyczny – mocny głos w sprawie uchodźców

29 maja br. Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierując się ideami tolerancji, demokracji i postępu, w geście solidarności wobec ludzi uciekających przed wojną i prześladowaniami, podjął uchwałę w sprawie sytuacji uchodźców w Europie. Uchwała zyskała aprobatę Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).

 

UCHWAŁA NR.40/2017
SENATU
WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCNEGO
z dnia 29 maja 2017
w sprawie sytuacji uchodźców w Europie

Na podstawie § 51 ust. 1 pkt 14) Statutu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uchwala się, co następuje:

§ 1.

My, Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierując się ideami tolerancji, demokracji i postępu czujemy potrzebę zabrania głosu wobec ogromu cierpienia milionów uchodźców, którzy w obawie o życie swoje i swoich bliskich uciekają przed wojną i prześladowaniami ze swoich Ojczyzn do Europy.

Polska, Europa i świat stoją dziś przed jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnej historii. Nie możemy pozostać obojętni na naruszanie praw człowieka, zwłaszcza w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, czystkami etnicznymi i religijnymi.

Polski świat akademicki, od wieków będący źródłem idei, wiedzy i mądrości, odwołuje się do sumienia Europy, do społeczeństw rządów każdego z państw Starego Kontynentu i apeluje o solidarność z ludźmi potrzebującymi naszego wsparcia w tym dramatycznym czasie.

Szczególnie my, jako Polacy, nie możemy zapominać o tym, że w burzliwych dziejach naszego kraju wielokrotnie uzyskiwaliśmy pomoc od Europy i świata, a Polska niejednokrotnie znajdowała się w roli uchodźcy.

W odczuciu naszego środowiska akademickiego milczenie w tej sytuacji może zostać odebrane jako przyzwolenie na szerzenie postaw ksenofobicznych, zaprzeczenie humanitaryzmu i istoty człowieczeństwa.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Mirosław WIELGOŚ

REKTOR

 

źródło: strona internetowa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

(Visited 642 times, 1 visits today)

3 comments on “Warszawski Uniwersytet Medyczny – mocny głos w sprawie uchodźców

 1. Włodek
  20 czerwca 2017

  W pełni popieram ten apel. Nie da się lepiej, ani bardziej jednoznacznie i stanowczo. Wstydź się polski rządzie, wstydź. Masz szansę wyjścia z wszechogarniającej cię izolacji światowej. Masz szansę odzyskania w pewnym stopniu swojego oblicza. Jeśli jej nie wykorzystasz, nikczemnie zapiszesz się w historii, a my, Naród, tego ci nie zapomni, ani wybaczy. Marionetki – ty prezydencie i ty premier – przemówcie wreszcie własnym głosem, zgodnym z waszym sumieniem katolickim. Przestańcie wreszcie bać się prezesa, bo to nikczemny człowiek, który dąży do zdewastowania wszystkiego w naszym kraju. Nikt o zdrowym rozumie nie popiera was i tego powinniście być świadomi. Wy przeminiecie, lecz wielki wstyd za was nie przeminie. Jak wy z tą świadomością będziecie żyć? Wszyscy, w szczególności nasze dzieci i wnuki będą was palcami wytykać, a my rodzice i dziadkowie zadbamy o to, by tak właśnie się stało.

  • Natte
   28 czerwca 2017

   Dziekujemy za ten bardzo wazny glos na naszym polskim, nieco ksenofobicznym podworku, gdzie rzad zamiast wskazywac droge nawet wbrew czesci spoleczenstwa, apeluje do najgorszych instyktow i strachu…

 2. Włodzisław
  20 czerwca 2017

  W pełni popieram ten apel. Nie da się lepiej, ani bardziej jednoznacznie i stanowczo. Wstydź się polski rządzie, wstydź. Masz szansę wyjścia z wszechogarniającej cię izolacji światowej. Masz szansę odzyskania w pewnym stopniu swojego oblicza. Jeśli jej nie wykorzystasz, nikczemnie zapiszesz się w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.