web analytics

DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

W królestwie Padanii…

Bartosz Hlebowicz

2 Czerwca 2017, obchody Święta Republiki Włoskiej, źródło: „Corriere della Sera”

2 i 3 czerwca 1946 roku Włosi zdecydowali w referendum, że ich kraj, do tej pory będący monarchią, staje się republiką. Kilka dni później król Humbert II di Savoia udał się na emigrację. Dopiero w 2002 roku jego potomkom  pozwolono wrócić do kraju.

Święto Republiki Włoskiej, obchodzone 2 czerwca, to najważniejsza uroczystość w tym kraju, tak jak 4 lipca w Stanach. Obchodzone jest przemarszem władz państwowych i lokalnych z całych Włoch rzymską ulicą Fori Imperiali, łączącą Koloseum z Placem Weneckim. W asyście oklasków rzymian defilują setki burmistrzów z całego kraju, dumnie reprezentując swe lokalne wspólnoty w święcie narodowej jedności i demokracji. W tym roku jednak w defiladzie zabrakło niektórych burmistrzów z centralnych Włoch, które w ostatnich latach doświadczyły katastrofalnych trzęsień ziemi. W ten sposób chcieli zaznaczyć krytykę zbyt małego – ich zdaniem – zaangażowania władz państwowych w pomoc dla dotkniętych tragedią regionów. Jednak zdecydowana większość, stu czterdziestu przywódców społeczności z tych regionów, otwierała pochód. Za nimi szli pozostali burmistrzowie (w sumie czterystu), wolontariusze i żołnierze, którzy pomagali poszkodowanym w trzęsieniach. Był prezydent Sergio Mattarella i członkowie rządu. W święcie wzięły udział tysiące Włochów i obcokrajowców.

W defiladzie nie było też burmistrzów z Lombardii, północnego regionu, w którym duże wpływy utrzymuje Liga Północna. To partia, która jeszcze paręnaście lat temu nawoływała do odłączenia północy od Włoch i utworzenia niezależnego państwa „Padanii” (od rzeki Pad), a jej lider Umberto Bossi sprzedawał wyborcom osobliwą wersję historii i kultury kraju: oto Italia miała być napędzana przez obrotnych, uczciwych i pracowitych mieszkańców Północy i wykorzystywana przez nierobów, złodziei i mafiozów z Południa. Logiczne więc, że Północ powinna zamknąć wstęp dla złodziei i pasożytów z Południa, oderwać się i samodzielnie kwitnąć.

Dzisiaj Bossi już się nie liczy, a partii przewodzi znacznie od niego młodszy Matteo Salvini. Zmieniła się też strategia: żeby coś ugrać w krajowej polityce, potrzebny był wróg zewnętrzny. „Próżniaków” z Południa Włoch zastąpiły więc „darmozjadzi” i „najeźdźcy” z drugiego brzegu Morza Śródziemnego.

– Nie skorzystamy z zaproszeń na obchody – to protest wobec prefektur, które zapełniły Lombardię 28 tysiącami ubiegających się o azyl, fałszywie przedstawianych jako uchodźcy – oświadczył Paolo Grimoldi, sekretarz lombardyjskiego oddziału Ligi.

Salvini napisał, że ci, którzy nie wzięli udziału w defiladzie, są „dzielni i odważni”. Nie wyjaśnił, na czym miałaby polegać ich odwaga. Nikt nikogo do manifestacji nie zmusza – ci, co w niej biorą udział, robią to, bo czują się obywatelami swojego kraju. W ten sposób wyrażają dla niego szacunek. Szacunek wzbudzają też mieszkańcy lombardzkiej miejscowości Saronno, którzy – mimo odwołania uroczystości przez burmistrza, oczywiście z Ligi Północnej – 2 czerwca zebrali się na głównym placu (Placu Wolności zresztą), wśród nich sędziwy partyzant Aurelio Legnan, symbol miasteczka, by radośnie świętować Dzień Republiki. Powiewając narodowymi flagami, odśpiewali hymn. Mowa w nim m.in. o jednoczeniu się, miłości oraz wspólnocie losów Polaków i Włochów…

Bartosz Hlebowicz, 03.06.2017

Artykuł opublikowany także na blogu autora Takie tam, czyli prawdziwe życie Wodza Yowlachie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 4 czerwca 2017 by in EUROPA, FB and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:

No top posts yet

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.