web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Opór był możliwy

23-letni Christoph Probst, jeden z członków grupy Biała Róża, zamordowanych przez hitlerowski sąd w 1943 r. (kadr z filmu Die weiße Rose Michaela Verhoevena, 1982)

Paralele z budowaną przez Kaczyńskiego Wielką Rzeczpospolitą Wolską, wspieraną przez szowinistyczne bojówki, są żadne albo na razie jeszcze bardzo odległe, a jednak warto przypomnieć o grupie Biała Róża w hitlerowskich Niemczech, której członkowie mieli odwagę wystąpić przeciw władzy – po to, żeby dać świadectwo. Drukowali i rozrzucali ulotki, w których głosili, że Żydzi to też ludzie. Te same hasła wypisywali na murach. Za to poszli na szafot. Tomasz Mann powiedział o nich, że są reprezentantami „innych, lepszych Niemiec”.

W artykule 70 lat temu na gilotynie zginęli członkowie Białej Róży Jacek Lepiarz  przypomina słowa Ulricha Chaussy’ego, autora książki o członkach Białej Róży: „Dla mieszkańców RFN Hans Scholl był wyrzutem sumienia, dowodem na to, że można było łatwo dowiedzieć się o hitlerowskich zbrodniach i że możliwy był opór przeciwko reżimowi. Z kolei dla władz NRD nie do przyjęcia była zdecydowana krytyka bolszewizmu ze strony członków grupy”.

Artykuł Jacka Lepiarza o grupie młodych bohaterów walczących z Hitlerem, pt. 70 lat temu na gilotynie zginęli członkowie Białej Róży, dostępny jest na portalu Dzieje.pl (23.02.2013, aktualizacja 14.05.2017)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.