web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Prawa kobiet, po prostu


Francuskie organizacje pozarządowe apelują o swobodny dostęp do aborcji w całej Europie i wzywają do ogólnoeuropejskiej mobilizacji w Światowym Dniu Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji, 28 września 2017. W apelu nawiązują do sytuacji w Polsce i walki kobiet o liberalizację przepisów w naszym kraju. Z dumą informujemy, ze Democracy is OK jest jedną z organizacji, które wezmą udział w tej mobilizacji. Oto treść apelu:

Apelujemy o prawo do aborcji w całej Europie!

Prawa kobiet, prawo do aborcji, prawo do zdrowia

 

Solidarnie ze wszystkimi europejskimi kobietami, pamiętając godną naśladowania walkę Hiszpanek w 2015 r. i Polek w roku 2016, żądamy, aby prawa kobiet, prawo do swobodnego dysponowania swoim ciałem, prawo do aborcji i do zdrowia były przestrzegane we wszystkich europejskich krajach i zostały uznane za prawa, bez których nie może być mowy o równości w Europie.

Dzisiaj prawo do aborcji należy do kompetencji poszczególnych krajów europejskich.

Zupełny zakaz aborcji w Irlandii i na Malcie, dostęp do aborcji obwarowany drastycznymi obostrzeniami na Węgrzech i w Polsce to nie jedyne problemy w Europie. Nawet w krajach, w których prawo do aborcji zostało zalegalizowane, mamy lub możemy mieć do czynienia z jego kwestionowaniem poprzez utrzymanie w mocy klauzuli sumienia lekarzy (Włochy), brak istnienia odpowiednich struktur szpitalnych (Grecja, Bawaria), restrykcje dotykające personel szpitalny i likwidację ośrodków dokonujących aborcji przy okazji restrukturyzacji szpitali (Francja) oraz, we wszystkich krajach europejskich, poprzez dojście do władzy polityków wyznających ideologię kołtuństwa, wstecznictwa i konserwatyzmu.

Za pośrednictwem tego apelu wyrażamy nasze stanowcze przekonanie, że:

  • Dostęp do aborcji jest prawem należnym kobiecie
  • Aborcja to osobisty wybór kobiety jej ciało należy do niej i to ona wybiera sposób, w jaki chce żyć
  • Konieczne jest uruchomienie finansowania w takim zakresie, aby ośrodki dokonujące aborcji i struktury planowania rodziny były dostępne dla wszystkich europejskich kobiet
  • Konieczne są społeczne kampanie informacyjne
  • Edukacja seksualna powinna być prowadzona wobec wszystkich kobiet i mężczyzn tak, aby byli oni w stanie dokonywać swobodnych i świadomych wyborów w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego
  • Problematyka technik aborcyjnych i pomocy psychologicznej musi stanowić integralną część programów kształcenia personelu medycznego
  • Klauzula sumienia profesji medycznych musi zostać zniesiona
  • Prawo poszczególnych państw w zakresie legalnych terminów aborcji powinno zostać zunifikowane i wzorować się na najbardziej postępowych krajach europejskich. Państwa europejskie powinny dążyć do całkowitej depenalizacji aborcji.

 

Pierwsze solidaryzujące się organizacje: Marche Mondiale des Femmes, Planning Familial, CADAC, ANCIC, La CLEF, Collectif Tenon, CNDF, Les Effronté-es, Osez le Féminisme, Femmes Solidaire, Nuit Féministe, Regards de Femmes, LIDF, Nous d’abord Pologne, ADDP Association Défense de la Démocratie en Pologne, Alliance des Femmes pour la Démocratie, Ruptures, Réseau Féministe Ruptures, Assemblée des Femmes, Chiennes de Garde, FEMEN, Coordination Lesbienne en France, Fières, Libres MarianneS, Attac Genre, US Solidaires, CGT, SNPES Pjj FSU, UNEF, SUD Santé Sociaux, UNEF, Ligue des droits de l’Homme, Ensemble, Commission féministe EELV, PCF, MJCF, Alternative Libertaire, Democracy is OK D.OK…

Wzywamy do mobilizacji w całej Europie 28 września 2017, Światowym Dniu Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji. Niech każdy kraj wystąpi z postulatami zmierzającymi do ujednolicenia prawa dotyczącego praw kobiet w całej Europie.

Tłum. Natasza Quelvennec

 

(Visited 297 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 2 maja 2017 by in FB, SOLIDARNIE, TERRAFEMINA and tagged , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.