web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Dwa słowa: O silnym społeczeństwie

Mądrzy ludzie powiadają, że gdyby więcej młodych, zdolnych, uczciwych ludzi brało udział w wyborach i włączało się do polityki, byłoby lepiej. Być może, ale nie wiemy, czy na pewno. Bo przecież zdolni, mądrzy i uczciwi już u nas rządzili. I wypadli z gry albo przestali być mądrzy i uczciwi. Ale mimo to wszyscy co cztery lata poddajemy się masowemu złudzeniu, że może w kolejnych wyborach wybierzemy lepszych ludzi od poprzedników. Ale lepsi już byli. I wtedy też niewiele to dało. Więc może niech przynajmniej część młodych, zdolnych i uczciwych wcale nie idzie do państwa i władzy, ale zostanie w społeczeństwie. Niech w tym społeczeństwie aktywnie działa, niechaj je organizuje, niechaj je zmienia i wzmacnia. Bo państwo i polityka zawsze będą łupem cwaniaków lub psychopatów, jeżeli nie będzie silnego społeczeństwa. Tylko silne społeczeństwo będzie umiało się temu przeciwstawić, nieustannie patrząc na ręce wybranym przedstawicielom ludu. Tylko silne społeczeństwo może obronić państwo przed jego własnymi organami i urzędnikami, kiedy zdarzy im się wykroczyć poza swe uprawnienia albo pomylić interes państwa z własnym.

Wiktor Osiatyński (6 lutego 1945 – 29 kwietnia 2017), Rzeczpospolita obywateli

Patrz też: Spotkanie z profesorem Wiktorem Osiatyńskim zorganizowane przez pomorski KOD 29 sierpnia 2016 roku

 

(Visited 271 times, 1 visits today)

One comment on “Dwa słowa: O silnym społeczeństwie

  1. Marek Stirmer
    4 maja 2017

    „Tylko silne społeczeństwo…/. Tak jest Panie Profesorze! Dziękuję za wskazanie drogi, za REHAB!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 30 kwietnia 2017 by in DOŚĆ DWIE SŁOWIE, FB, KRÓTKO and tagged , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.