web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Jesteśmy z wami!

BIAŁYSTOK, 20.04.2017. PIKIETA KOD W OBRONIE SĄDÓW

pikieta KOD w obronie sądów, 20-04-2017

– Celem proponowanych „reform” jest kontrola partyjna nad sądami. Niektórzy z nas jeszcze pamiętają, co to oznacza – powiedziała Dorota Zerbst, szefowa Komitetu Obrony Demokracji w Podlaskiem.

W wielu miastach Polski o godz. 12.00 odbyły się pikiety KODu i innych organizacji przed sądami, których celem było poparcie dla sądów, zagrożonych projektowanymi przez pana Zbigniewa Ziobrę ustawami, która de facto są kolejnym etapem łamania Konstytucji Rzeczypospolitej i kolejnym zamachem na niezawisłość władzy sądowniczej w Polsce. W Białymstoku pikietujący zebrali się przed siedzibą Sądu Okręgowego.

– PiS zniszczył już Trybunał Konstytucyjny, robiąc z niego atrapę, a teraz szykuje skok na sądy, pozwalając ministrowi Ziobrze wybierać uległych mu prezesów sądów – oświadczyła szefowa KOD.

Wśród przemawiających był Paweł Krutul z Nowoczesnej. Zaznaczył, że reforma sądów byłaby potrzebna, ale nie w wersji proponowanej przez PiS, bo ona oznacza ubezwłasnowolnienie sędziów.

Andrzej Bański z KOD, prawnik, zauważył, że jednym z najgroźniejszych projektów zmian jest proponowana nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zgodnie z Konstytucją KRS jest organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Aby mógł wypełniać ten obowiązek, KRS sam musi być niezależny od pozostałych władz. Projekt ustawy zakłada skrócenie obecnej kadencji członków KRS będących sędziami, a więc w istocie przerwanie funkcjonowania konstytucyjnego organu państwa.

Inny z projektów – przypomniał Bański – dotyczy wszystkich sądów powszechnych i, tak samo jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego i teraz Krajowej Rady Sądowniczej, przewiduje możliwość bardzo mocnej ingerencji władzy wykonawczej, jako że minister sprawiedliwości miałby mianować prezesa w każdym sądzie, nawet rejonowym.

KODowcy trzymali flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty z różnymi hasłami, np.:

SĘDZIA JEST SŁUGĄ PRAWA, NIE RZĄD; CHROŃMY SĄDY PRZED REŻIMEM; OBECNIE TO SĄDY POWSZECHNE STOJĄ NA STRAŻY KONSTYTUCJI; NIE WOLNO SIĘ BAĆ,

a także z cytatami z Konstytucji Rzeczypospolitej:

SĄDY I TRYBUNAŁY SĄ WŁADZĄ ODRĘBNĄ I NIEZALEŻNĄ OD INNYCH WŁADZ”; „KRAJOWA RADA SĄDOWNICTWA STOI NA STRAŻY NIEZALEŻNOŚCI SĄDÓW I NIEZAWISŁOŚCI SĘDZIÓW”

Dorota Zerbst przypomniała, że czas pikiety wybrano na godz. 12.00, ponieważ o tej porze sędziowie w wielu miastach Polski, także w Białymstoku, przerwali pracę i udali się na zebrania, podkreślając w ten sposób swoje zaniepokojenie planowanym przez PiS zamachem na ich niezawisłość.

Jak reagowali białostoczanie? Kilka osób dołączyło do pikietujących KODowców. Jeden pan, zwolennik „dobrej zmiany”, nagrywał cały przebieg wydarzenia i dodawał krytyczne komentarze (np. „Przecież w Polsce nie ma niezawisłych sądów”). Niezbyt przekonujące, ale przynajmniej robił to w sposób kulturalny. Inny poszedł na całość, informując pikietujących, że w sądach rządzi żydokomuna, po czym obrzucił ich stekiem wyzwisk. Jeszcze inny, kierowca przejeżdżającego samochodu, krzyknął „Iść do pracy!”.

Zaś KODowcy i zebrana wokół garstka mieszkańców skandowali do sędziów „Jesteśmy z wami”.

Bartosz Hlebowicz, 20.04.2017


KOD, pikieta w obronie sądow, 20-04-2017

(Visited 142 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 20 kwietnia 2017 by in FB, PROTESTY (KOD, DOK, ORP, DZIEWUCHY i in.) and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.