web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Duma i buraczaność

Ojciec Paweł Gurzyński, dominikanin (Fot. Marcin Stępień/ Agencja Gazeta)

Polski katolicyzm jest wciąż na wskroś ludowy. Chociażby propozycja wspominanej uchwały o tym świadczy. Ludzie wychodzą ze swoich opłotków, idą do Sejmu i wydaje im się, że mogą funkcjonować tam jak we własnej parafii. Dlatego uchwała sejmowa na cześć objawień fatimskich wydaje się im taka oczywista (…). Analogiczny spektakl swojskości obserwowaliśmy niedawno w Brukseli. Nasze najgorsze zachowania wynieśliśmy na forum Europy. Skoro u siebie w domu chodzę w slipach i podkoszulku na ramiączka, to równie dobrze mogę tak paradować w Parlamencie Europejskim. Co szkodzi? I jeszcze zostaje to nazwane powstawaniem z kolan. Zaściankowość, przaśność, buraczaność jest naszą wadą w Kościele, społeczeństwie i polityce. Z braku ogłady próbujemy robić cnotę. Dlatego właśnie ktoś zaraz, mówiącemu te słowa, przyklei łatkę wroga Kościoła i zdrajcy ojczyzny. Trudno Polakom krytycznie spojrzeć na siebie.

Paweł Gużyński, dominikanin, 24.03.2017

Cały wywiad z o. Pawłem Gużyńskim w „Gazeta Wyborcza. Łódź”

 

 

(Visited 303 times, 3 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.