web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

List do dziennikarzy i opinii publicznej Niemiec

ZNALEZIONE W SIECI:Wojciech Maziarski na FB:
„Towarzystwo Dziennikarskie, do którego należę, wystosowało list otwarty do Niemców. Poniżej jego treść. Czytacie go tutaj, zanim jeszcze został opublikowany w dużych mediach polskich i niemieckich. Zaraz pewnie zrobi się o nim głośno, bo PiS-owskie szczujnie się na niego rzucą :)”

List do dziennikarzy i opinii publicznej Niemiec
Drodzy Przyjaciele,
budowane od lat partnerstwo i przyjaźń polsko-niemiecka są dziś zagrożone przez falę kłamliwej i agresywnej propagandy antyniemieckiej, zainicjowanej przez polskie władze i przywodzącej na myśl komunistyczną propagandę lat 60.
Na pierwszych stronach prorządowych polskich mediów widzimy obraźliwe fotomontaże przedstawiające niemieckich przywódców i liderów Unii Europejskiej w mundurach Wehrmachtu w scenerii z czasów II wojny światowej. Z ust najważniejszych polityków polskiego obozu rządowego padają wobec Niemiec, państwa sojuszniczego i przyjaznego Polsce, oskarżenia o dominację i narzucanie swej woli Europie.
Rzeczniczka partii rządzącej w głównym wydaniu „Wiadomości” państwowej telewizji zarzuca państwu niemieckiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy Polski i pyta: „Czy jesteśmy wolnym krajem czy kolonią niemiecką?”. Zapowiada zmianę prawa, która miałaby wyrugować niemieckich wydawców z polskiego rynku prasowego. Posuwa się nawet do pogróżek pod adresem prezesa koncernu prasowego Ringier Axel Springer strasząc go prokuraturą.
Drodzy niemieccy Przyjaciele,
wiemy, jak bolesne i krzywdzące są wszystkie te kłamstwa i oszczerstwa padające pod Waszym adresem. Zapewniamy, że są one tak samo bolesne dla nas, obrońców polskiego państwa prawa i polskiej demokracji.
Choć nie jesteśmy osobiście odpowiedzialni za tę nikczemną kampanię propagandową, której ofiarą padamy także my, kierujemy do Was słowa przeprosin i ubolewania.
My, sygnatariusze tego listu jesteśmy dziennikarzami, publicystami i redaktorami mediów przywiązanych do idei demokracji i państwa prawa. Podziwiamy społeczeństwo i państwo niemieckie za respektowanie standardów demokratycznych i moralnych i za solidarność z prześladowanymi.
Jesteśmy przekonani, że większość polskiej opinii publicznej okaże się odporna na szerzoną w złej wierze antyniemiecką propagandę i że będzie to tylko bolesny i wstydliwy epizod w historii przyjaznych stosunków polsko-niemieckich.
Towarzystwo Dziennikarskie
(Visited 580 times, 6 visits today)

4 comments on “List do dziennikarzy i opinii publicznej Niemiec

 1. Marek Weiss- Grzesiński
  18 marca 2017

  Mozolna praca trzech pokoleń po obu stronach, żeby zagoić rany, wytłumić strach i nienawiść, doprowadzić do pojednania i wzajemnego szacunku, nie może pójść na marne. Tak łatwo to zburzyć i rozniecić dawną wrogość. Trzeba pracować nad sposobami przekonania ludzi niedokształconych, tkwiących w swoich lokalnych nawykach i nie mających pojęcia jak naprawdę wygląda Europa dzisiaj. Ci, co wiedzą, podróżują, czytają i mają przyjaciół na świecie, nie muszą być przekonywani. Wciąż błądzimy dyskutując w swoim zamkniętym gronie, swoim trudnym językiem. Jak dotrzeć do TAMTYCH? Jak ich zrozumieć i pomóc im zrozumieć świat? Oto jest pytanie i zadanie.

  • Krysia Kierebinski
   18 marca 2017

   Tak, racja – to jest ogromne zadanie. Równie ważne jak uaktywnienie tych, którzy jeszcze nie są TAMTYMI, a „zaledwie” obok wydarzeń. Miejmy nadzieję, że się obudzą. Dlatego trzeba dąć w wuwuzele, bębnić i cieszyć się głośno nawet z małych zwycięstw. To przyciąga. Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂

  • Aleksander Litewka
   19 marca 2017

   No cóż, ci prawdziwi Polacy-katolicy chętnie się powołują na Wyszyńskiego i Jana Pawła II. No to do dzieła! czytać mi tu list! „Przebaczamy i porsimy o przebaczenie!”. Zgadnij Kotku, kto to napisał?

 2. eugenkeruk
  20 marca 2017

  „ORĘDZIE BISKUPÓW POLSKICH DO ICH NIEMIECKICH BRACI………” To historyczne wydarzenie samo się nasuwa na pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.