web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Szczepionka na ksenofobię

Warszawa, Szkoła Dialogu

Spędziłem dwie świetne godziny w Teatrze Wielkim. Doroczna gala „Szkoły Dialogu”, wielkiego, trwającego od lat projektu edukacyjnego Fundacji Forum Dialogu między Narodami. Rok w rok uczniowie dziesiątek szkół w całej Polsce (gimnazja, licea) odnajdują ślady i dzieje dawnych społeczności żydowskich w swoich miastach i miasteczkach, dokumentują je multimedialnie, popularyzują, kręcą filmy, opracowują gry miejskie i inne formy odkopywania historii. Cóż powiedzieć, fantastyczna robota, najlepsza odtrutka i szczepionka na ksenofobię i nacjonalizm, rozlewające się brunatniejącą falą po kraju.
Na początku kolejnego roku młodzież i nauczyciele zjeżdżają do stolicy i wypełniają tłumnie Teatr Wielki na swojej Gali. Prezentuje się najciekawsze projekty, nagradza je przy aplauzie widowni, słucha krótkich wystąpień mądrych i znanych ludzi. Mnie dziś szczególnie zapadły w pamięć ostre i gorzkie słowa Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara, iż to, co robią młodzi jest najskuteczniejszym przeciwstawieniem się wszechobecności nienawiści i pogardy w życiu publicznym.
W Teatrze było jakieś półtora tysiąca ludzi i ani jednego przedstawiciela obozu władzy. Hańbiący wstyd.
Założycielem Forum i jego szefem jest niezmordowany Andrzej Folwarczny, wyrosły w szeregach Unii Demokratycznej, ongiś najmłodszy poseł w odrodzonym Sejmie RP. Podziwiam jego i jego trud. To jeden z najbardziej szlachetnych wartościowych Polaków, jakich znam.
Andrzeju – „piątka z wuefu !” :

Krzysztof W. Kasprzyk, 03.03.2017

Z facebookowej strony Szkoły Dialogu, tuż przed wydarzeniem:

Trzy, dwa, jeden… Ruszamy! Na nasze zaproszenie, na Galę przybyli Wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Rabin Stas Wojciechowicz z Synagogi i Centrum Społeczności Postępowej „Ec Chaim”, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, oraz Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, a także specjalni goście z USA i Australii.

 

Źródło zdjęć: Szkoła Dialogu, fb

 

 

 

 

(Visited 225 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.