web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Nie czcijmy zbrodniarza!

Sobór świętej Trójcy w Hajnówce. Źródło: Spacer po Polsce

STANOWISKO ZARZĄDU KOD – REGION PODLASIE W SPRAWIE „MARSZU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” W HAJNÓWCE

Białystok, 23 lutego 2017 r.
W związku z organizacją przez środowiska nacjonalistyczne niedzielnego (26 lutego) II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych, Komitet Obrony Demokracji Region Podlaskie czuje się zobowiązany do zajęcia stanowiska w sprawie nadchodzącego wydarzenia.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23 lutego 2017 r. uważamy, iż prawo do demonstrowania i wyrażania poglądów nie może być ograniczane, chyba że w sytuacjach absolutnie wyjątkowych. Jednakże uważamy iż forma, czas i miejsce marszu jest nie tyle niestosowna, ale nawet prowokacyjna.
W czerwcu 2005 roku IPN zakończył śledztwo dotyczące Romualda Rajsa pseudonim Bury. Prokurator uznał, że jest on winny „zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym.”
Jaki cel ma upamiętnienie postaci, której zbrodnie na mieszkańcach Białostocczyzny (powiat bielski) zostały potwierdzone przez historyków IPN i określone przez nich jako noszące znamiona ludobójstwa? Sposób, w jaki środowiska nacjonalistyczne zamierzają uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie 1 marca, lecz w czasie, kiedy w hajnowskim Soborze Świętej Trójcy odbywać się będzie nabożeństwo o przebaczenie win poprzedzające Wielki Post, jest wyrazem pogardy i braku szacunku wobec miejscowej ludności prawosławnej, wśród której żyją potomkowie ofiar kpt. Romualda Rajsa „Burego”.
Polska jest jedna i celebrowanie świąt państwowych nie może prowadzić do podziałów w naszym społeczeństwie.

Zarząd Regionalny
Komitet Obrony Demokracji Region Podlaskie
Marek Bobowik
Michał Ciereszko
Katarzyna Karaszewska
Karol Krzywiec
Jan Makar
Elwira Śliwińska
Dorota Zerbst

Źródło: KOD – Region Podlaskie

 

(Visited 336 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.