web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Zmarszczki i konflikty

Krysia Kierebinski CC 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Krysia Kierebinski CC 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Jako chłopię jeszcze licealne, choć już pełnoletnie, chciałem wstąpić do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – temat był mi zawsze bliski, do dzisiaj zresztą jest, choć nie w formach zorganizowanych. Wziąłem udział bodaj w trzech czy czterech posiedzeniach warszawskiej grupy TOZ, które miało siedzibę gdzieś na Starym Mieście, przeżywając za każdym razem tortury narastających konfliktów między paroma osobami, które przybrały w końcu postać dzikich awantur. Wszyscy uczestnicy byli ludźmi szczerze zatroskanymi losem bezdomnych zwierząt i bezwzględnie oddanymi ich problemom, jednak nie potrafili się ze sobą porozumieć. Po kilku spotkaniach wyszedłem stamtąd i więcej nie wróciłem, postanawiając robić swoje bez oglądania się na TOZ i jego problemy.

Ludzie są rdzeniem każdego stowarzyszenia. Nawet mając jasno wyznaczony wspólny cel i silną motywację, różnią się jednak temperamentem, wiedzą, stopniem asertywności, ambicjami, odwagą, inteligencją, wrażliwością na otoczenie, skłonnością do współpracy, odpornością na stres, fizyczną wytrzymałością, a także warunkującymi nieraz działanie zasobami. Działają w zmieniających się warunkach, nierzadko pod silnym naciskiem otoczenia, czasem wręcz wrogiego. Nie sposób zatem uniknąć błędów, konfliktów, poczucia zmęczenia i zniechęcenia.

Przeżyliśmy już w KOD 13 miesięcy, a po dwóch kolejnych będziemy już w pełni demokratyczną strukturą, jeśli za miarę demokracji uznać siłę uzyskanego w wyborach mandatu – do tej pory dawało ją zebranie założycielskie, wkrótce będzie to siła głosu wielotysięcznej organizacji. Zapewne będzie to w znacznej mierze nowe rozdanie, z udziałem wielu nowych działaczy.

Niezależnie od wszystkich trapiących nas konfliktów, od czysto ludzkich problemów, bez wahania mogę powiedzieć, że w ciągu tych parunastu miesięcy spotkałem wielu wspaniałych ludzi, głęboko oddanych wspólnej idei. Na różnym szczeblu – od centralnych, przez regionalne, do wielu szeregowych działaczy, którzy włożyli wielką pracę w funkcjonowanie stowarzyszenia, w jego rozmaite działania. Chcę powiedzieć, że gdy spojrzymy na ruch globalnie, konflikty okażą się zaledwie drobnymi zmarszczkami na powierzchni morza. Nie obawiam się o to, że ruch mógłby się przewrócić pod ciężarem własnych błędów i problemów – większym problemem jest dla nas niesprzyjające otoczenie, ale aktywa zdecydowanie przeważają nad pasywami. To nie naiwność, to realia.

Pawel Wimmer, 7-1-2017

(Visited 74 times, 1 visits today)

One comment on “Zmarszczki i konflikty

  1. Ewa
    8 stycznia 2017

    Chciałabym wierzyć, ze KOD wytrzyma obecny atak, który ma wszelkie cechy robienia smrodu u przeciwników, gdy wali się fasada PiSu i majstrują przy kolejnej odsłonie pełzającego zamachu stanu. Co to będzie? Ulepszanie Sejmu, czy Konstytucji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 8 stycznia 2017 by in FB, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.