web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wolny talerz – pusty symbol


Lost childhood - Children of Aleppo, Syria, Flickr https://www.flickr.com/photos/syriafreedom/12340963003

Lost childhood – Children of Aleppo, Syria, Flickr  

W naszej rozmodlonej krainie Chrystysa Króla, zaraz będziemy na świątecznych stołach rozpościerać białe obrusy, starannie wygładzać je dłońmi, zamaszyście strzepywać niewidoczne pyłki i z dumą zastawiać dwunastoma potrawami. W milionach domów staną miliony „wolnych nakryć” dla zbłąkanych wędrowców. Taka nasza polska, unikalna tradycja… i tak jesteśmy z niej dumni. A oto, co mówi się tam, gdzie tej tradycji nie ma, są za to otwarte drzwi:

Gian Carlo Perego, prezes Fondazione Migrantes, w dniu zatonięcia statku z uchodźcami u wybrzeży Lampedusy, 3.10.2013

Oby ten dzień stał się okazją, żebyśmy wyrazili nie tylko nasze oburzenie, ale i chęć tworzenia korytarzy humanitarnych i mechanizmów prawnych, które pomogą migrantom i ich rodzinom, pozwolą na wpuszczenie do Włoch i każdego innego kraju europejskiego, bez kolejnych niewinnych ofiar. Europy nie zbuduje się odrzuceniem, nowymi murami ani obserwowaniem, jak dno Morza Śródziemnego wypełnia się trupami. Europę można budować tylko chroniąc godność każdego człowieka, dbając o sprawiedliwość społeczną, współpracując …

tłum. BH

List sześcioletniego Alexa do Prezydenta Obamy

Drogi Prezydencie Obama,
Czy pamiętasz chłopca, którego zabrał ambulans w Syrii?
Czy mógłbyś znaleźć go, proszę i sprowadzić do naszego domu?
Możesz zaparkować na podjeździe lub na ulicy a my będziemy
czekać na was wszystkich z flagami, kwiatami,
i balonami.
Damy mu rodzinę i będzie naszym bratem.
Kasia, moja młodsza siostra będzie zbierać
dla niego motylki i świetliki.
W szkole mam przyjaciela z Syrii, Omara.
Poznam go z Omarem i będziemy sie razem bawili.
Zaprosimy go na przyjęcia urodzinowe
i nauczy nas innego języka.
A ponieważ nie ma i nie przywiezie zabawek,
Kasia podzieli sie swoim wielkim białym królikiem w niebieskie paski.
A ja podzielę sie moim rowerem i nauczę go jak nim jeździć.
Nauczę go ..

Prezydent Obama w odpowiedzi:

To są słowa sześcioletniego chłopca. Możemy sie wiele od niego nauczyć: – człowieczeństwa, okazanego przez dziecko, które nie nauczyło się jeszcze być cynicznym, podejrzliwym, lub obawiać się innych bo są z skądś, bo inaczej wyglądają lub inaczej się modlą.
Wszyscy powinniśmy sie uczyć od Alexa.

tłum. JW

Król Szwecji na dorocznym otwarciu kadencji parlamentu, 15.09.2015

W ciągu ostatnich tygodni liczba osób szukających schronienia wzrosła dramatycznie. Ich tragedia głęboko poruszyła naszą wrażliwość. Dała nam nową wiedzę o warunkach życia ludzi, którzy są zmuszeni opuścić swoje domy. Dała świadomość, której wcześniej nie udało nam się przyswoić.

Widzimy masową wędrówkę ludzi uciekających przed zagrożeniem – w niebezpiecznych okolicznościach, gdzie małe dzieci mocno trzymają rodziców za rękę. To nieoczekiwany rozwój sytuacji, który jeszcze kilka lat temu trudno było przewidzieć.

(…)

Zadanie, by ten kryzys uchodźczy rozwiązać, to nasza wspólna odpowiedzialność. Wszyscy widzimy ogromną wolę pomocy, wolę bycia człowiekiem, bliźnim. Skupmy się na tym uczuciu, razem szukajmy i znajdujmy rozwiązania, by pomóc ludziom w potrzebie. Może ta nowo nabyta w Szwecji świadomość sprawi, że zbliżymy się do siebie?

tłum. KK

Znani aktorzy, piosenkarze i komicy francuscy okazali swoją solidarność przekazując honoraria z występów stowarzyszeniom zajmującym się pomocą uchodźcom. W opublikowanym przy tej okazji apelu 66 artystów, podpisanym między innymi przez gwiazdy takiej rangi, jak Isabelle Adjani czy członkowie zespołu Daft Punk. czytamy:

Nie możemy pozostać uwięzieni w twierdzy naszej obojętności i milczenia wobec tragedii tych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy umierają w wyniku barbarzyństwa i wojen w swoich krajach oraz naszej potrzeby izolowania się. Czyż nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków z naszego tchórzliwego wygodnictwa w przeszłości i z tragedii, na które zamknęliśmy oczy?

Europa, ale także USA, Kanada, Australia czy bogate kraje Półwyspu Arabskiego, które w imię uniwersalnych wartości przyznały sobie prawo interwencji w Afganistanie, Iraku, Libii, w Syrii, muszą zapewnić azyl uchodźcom z tych krajów. Muszą otworzyć granice i ramiona mieszkańców przed tymi, którzy podlegają ochronie prawnej, zgodnie z zapisami wynikającymi  z ratyfikacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.   

Rozumiemy obawy, jakie rodzą się u naszych współobywateli, w szczególności tych borykających się z trudnościami socjalnymi. Jestesmy jednak przekonani, że obowiązkiem  rządów zachodniego świata jest przezwyciężenie tych obaw i podjęcie koniecznych działań. Odwaga i wzniosłość polegają właśnie na sprzeciwieniu się opinii publicznej, jeśli jest to konieczne, aby bronić fundamentalnych wartości demokracji. Jeśli nie zapewnimy uchodźcom prawa do azylu, które powinno być ludzkim odruchem człowieka cywilizowanego, okryjemy się hańbą.  

tłum. NQ

Prezydent Polski Andrzej Duda podczas wizyty w Jordanii, 7.11.2016

Powinniśmy być Jordanii wdzięczni za to, że przyjmuje uchodźców właśnie tutaj, blisko ich ojczyzn, miejsc, gdzie normalnie żyli, by mogli jak najszybciej po zakończeniu konfliktu zbrojnego wrócić do swoich domów. Z wielką satysfakcją chciałbym podkreślić, że Polska udziela pomocy uchodźcom tutaj w Jordanii, rząd polski kieruje na ten cel środki finansowe.

Podczas swojej wizyty prezydent i pierwsza dama wręczyli Syryjczykom koce i śpiwory.

 

Wesołych Świąt, Polsko… i sumienia czystego jak ten obrus…

(Visited 406 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.