web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Lech Wałęsa: – Jeśli nie pasujesz w klubie, wyrzucają cię

Szwecja, 20 grudnia 2016. Dziennik „Dagens Nyheter” poświęca dziś Polsce dwa teksty; jeden bardzo obszerny, ukazujący obecny konflikt w szerszej perspektywie, drugi krótszy, ale dla nas o tyle ważniejszy, że być może proroczy.


Krysia Kierebinski CC 2.0

Krysia Kierebinski CC 2.0


Jeśli jesteś w jakimś klubie, i do niego nie pasujesz, powinni cię wyrzucić. Dlatego Polska powinna zostać z Unii usunięta. To słowa bohatera polskiej wolności i laureata pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy.

– Nie lubię wypowiadać się przeciwko Polsce, ale nie mam wyboru – tak w swoim biurze w Gdańsku mówi, ten dziś 73-letni, były przywódca Solidarności i prezydent, dla Politico Europe.  – Musi być tak, że jeśli jesteś w jakimś klubie, do którego nie pasujesz, wyrzucają cię. Utrata głosu na Unijnym forum nie wystarczy. Muszą nas wyrzucić, mówi Wałęsa.

Tłem dla jego wypowiedzi jest oczywiście krytyka ze strony Unii, której doświadcza polski rząd. Bruksela rozpoczęła działania, które mogą pozbawić Polskę prawa głosu w ramach wspólnoty. Krytyka dotyczy głównie manipulowania regułami gry wokół Trybunału Konstytucyjnego, czystki w mediach publicznych – a ostatnio próby ograniczenia mediom możliwości relacjonowania wydarzeń z Sejmu.

(…)

W ciągu ostatnich lat Jarosław Kaczyński bardzo się starał napisać historię na nowo i obarczyć Wałęsę winą za to, że po roku 1989 zbyt łagodnie obszedł się z reżimem komunistycznym.

– Tym wielkim człowiekiem, który w rzeczywistości przewodził Solidarności był mój brat, stwierdził w jednym z tegorocznych wywiadów Kaczyński. A w innym, publikowanym jesienią w wielu europejskich gazetach, powiedział, że Wałęsa ”nie powinien być brany na poważnie”. – On jest upośledzony intelektualnie, ma słaby charakter i okropną przeszłość.

W swej wypowiedzi dla „Politico” Wałęsa kontruje, tak mówiąc o swym dawnym doradcy: – Jest niebezpieczny i nieodpowiedzialny. To się źle skończy.

 

Tłumaczenie i opracowanie Krysia Kierebinski

 

Wersja w Politico Europe: Lech Wałęsa: Throw Poland out of the EU

Wersja w Dagens Nyheter: Lech Walesa: Kasta ut Poler ur EU

(Visited 364 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.