web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Jak nisko można upaść!

Usłyszałem przed chwilą skandaliczną wypowiedź Piotra Dudy. Przewodniczący tego, co zostało z wielkiej niegdyś Solidarności, oświadczył, że wyprowadzi swój związek na ulicę przeciw obecnym protestom i „policzymy się z wami na ulicach”.

Związek zawodowy Solidarność, w latach 1980-89, walczył nie tylko o płace i poziom życia, ale także, a może nawet przede wszystkim, o prawa obywatelskie, o wolność, wolne media, wolność wypowiedzi, demokrację, niezawisłe sądy, niezależne politycznie prokuratury. Wśród postulatów zawartych w programie Solidarności, przyjętym na pierwszym walnym zjeździe w 1981 roku, był postulat powołania niezawisłego od władzy wykonawczej i ustawodawczej Trybunału Konstytucyjnego. Słowem, ta wielka Solidarność walczyła dokładnie o to, o co walczą dziś członkowie i sympatycy KOD i wszyscy inni protestujący obecnie przeciw poczynaniom polityków PiS.


21 postulatów MKS – lista postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy

21 postulatów MKS – lista postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy


Piotr Duda znany jest od dawna jako bezkrytyczny klakier, wręcz lizus, wszelkich pomysłów PiS i obecnej władzy. Piotr Duda ma prawo mieć inne niż my zdanie. Ma prawo demonstrować to zdanie, ale grożenie „policzeniem się na ulicach” ze społeczeństwem walczącym o wolność, państwo prawa i demokrację, w ustach związkowca, to absolutny skandal. Tym bardziej robienie ze związku zawodowego bojówki przeciw społeczeństwu, czy nawet samo grożenie wystąpieniem w roli bojówki, jest nie tylko złamaniem prawa, jest otwartą zdradą wszystkich najważniejszych ideałów Solidarności.

Strajkując w sierpniu 1980 roku, biorąc udział w tworzeniu Solidarności, konspirując w podziemiu, siedząc w więzieniu za ideały Solidarności, nie wyobrażałem sobie w najczarniejszych snach, że Solidarność może wystąpić w roli ZOMO, że będzie ktoś, kto wpadnie na pomysł skierowania związku zawodowego przeciw Polakom, a w obronie niszczącego Polskę rządu. W dodatku w obronie rządu partii, która od dawna opluwa największych bohaterów Solidarności i na ich miejsce kreuje bohaterów fałszywych.

Krzysztof Łoziński
ciągle jeszcze członek honorowy NSZZ „Solidarność”

 

19.12.2016 – cały tekst ukazał sie na portalu Koduj24. Redakcji dziękujemy za przyjazne warunki rozpowszechniania.

PS: Przekazuję i rozpowszechniam te słowa bo uważam, że „Łoza” jest jednym z „cichych” acz bardzo ważnych liderow walki o godną Polskę  opartą o wiedzę, rozsądek i uznanie wartości wszystkich a nie tylko wybranych. Pozwalam sobie na użycie starej alpinistycznej ksywy Krzysztofa, bo był już znanym wspinaczem gdy ja dopiero nieopierzonym tatrzańskim gryzipiórkiem. Ale to inna historia.. – jak mawiał pan Kipling. Polecam zerknięcie do hasla o nim w Wikipedii. (jsw)

(Visited 1 062 times, 4 visits today)

3 comments on “Jak nisko można upaść!

 1. Agnieszka
  20 grudnia 2016

  Który postulat konkretnie mówi o tym Trybunale konstytucyjnym, bo w linku z postulatami tego nie ma ?…

  • Jacek Walicki
   21 grudnia 2016

   Agnieszko, dobre pytanie i dzieki za uwazne czytanie 🙂 link prowadzi do 21 postulatow MKS czyli powtarza link z podpisu pod zdjeciem z ECS. Ale nie o to chodzi autorowi, Lozinskiemu. Chodzi o istotny fakt historyczny wspomniany tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybuna%C5%82_Konstytucyjny#Historia, cytuje: „W okresie PRL ustanowienie sądu konstytucyjnego stało się postulatem formułowanym przez wiele środowisk w okresie przełomu politycznego lat 1980–1981[2]. Powołania TK domagała się m.in. adwokatura oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Postulat powołania niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego lub odpowiedniej Izby Sądu Najwyższego był jednym z postulatów zawartych w uchwale I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” z 7 października 1981[3].” Glebszy kontekst mozna znalezc np tu http://www.wszechnica.solidarnosc.org.pl/?page_id=174, polecam bo oddaje to duch tamtych czasow, a potrzebny on nam znow chyba. j.
   ps: link w tekscie poprawie. dzieki jeszcze raz za zwrocenie uwagi.

 2. J.
  21 grudnia 2016

  Upadł na dno szczując prokuratora na protestujące kobiety. Teraz to jedynie pogrąża się w g…ie leżącym na dnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.