web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Młodzież do Prezydenta o veto


Stop, reforma edukacji, protest, kreda


Warszawa, 17 grudnia 2016 roku

Członkowie Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudy

L I S T    O T W A R T Y

Szanowny Panie Prezydencie, jako aktywiści młodzieżowi i członkowie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, powołani w celu reprezentowania interesów młodzieży na poziomie centralnym oraz opiniowania działań administracji rządowej objętych działem oświaty zgodnie z opinią polskiej mlodziezy, prosimy o zawetowanie ustawy Prawo Oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi przyjętymi przez parlament w ostatnich dniach.

Uważamy proponowaną przez rząd reformę edukacji za niedopracowaną na trzech płaszczyznach.
Przede wszystkim proces tworzenia jej założeń i wdrażania w życie jest za szybki. W tak krótkim okresie najmniejsze samorządy nie poradzą sobie z odpowiednim wprowadzeniem reformy w życie. Najbardziej mogą na tym ucierpieć dzieci i młodzież z małych ośrodków. Zaprzecza to wyrównywaniu szans, na którym przecież nam wszystkim najbardziej zależy.
Po drugie: konsultacje społeczne nie zostały przeprowadzone w wyczerpujący sposób. Szczególnie pominięci w procesie konsultacyjnym zostali polscy uczniowie.
Po trzecie: gremia eksperckie wyraziły wiele wątpliwości wobec propozycji zawartych w ustawie. Być może, gdyby reforma była przeprowadzana wolniej oraz otwarta na kompletną debatę publiczną, to wadliwe propozycje udałoby się zawczasu zweryfikować i poprawić.

Polski system oświaty nie jest idealny. Należy go zmienić i co do tego jesteśmy zgodni. Opowiadamy się jednak za zmianami ewolucyjnymi, a nie rewolucyjnymi, na których tracą uczniowie. Pośpiech w kwestii tak ważnej jak edukacja jest niepotrzebny. Chcemy, aby wyraźnie wybrzmiało, iż jako przedstawiciele młodego pokolenia nie zgadzamy się na tak gwałtowną rewolucję w systemie oświaty i zapominaniu o siedemnastu latach budowania polskiej szkoły. Jednocześnie niniejszym listem nie mamy zamiaru stawiać się po żadnej ze stron politycznego sporu. Głównym problemem jaki widzimy jest zbyt szybkie wprowadzanie tak ważnej reformy.

Niestety wyrazistym staje się fakt, iż ostatnie miesiące pracy nad reformą mocno podzieliły społeczeństwo. Proponowane brzmienie Prawa Oświatowego budzi zbyt szerokie obawy sporej części społeczeństwa. Tak duży niepokój społeczny nie może towarzyszyć jednemu z najważniejszych obszarów działania państwa. W chwili obecnej jest Pan jedyną osobą, która ma na tyle duży mandat społeczny, by zaproponować wyjście z impasu i poprowadzić ogólnonarodową debatę, która pozwoli na merytoryczne przygotowanie reform w obszarze edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Opierając się o pańskie postulaty i ważne słowa o budowaniu jedności narodowej w oparciu o debatę i poszanowanie zdania wszystkich oraz daleko idący pluralizm i próbę konsensusu, zwracamy się do Pana z prośbą o zawetowanie ustawy.

 

Z wyrazami szacunku,

Aleksandra Pałka
Julia Kelesz
Wiktoria Korwek
Franciszek Dąbrowa
Szymon Ewko
Paweł Skibiński
Artur Ryszkiewicz
Filip Górski
Malwina Wilińska
Szymon Chachuła

Więcej o autorach listu w Gazecie Wyborczej z 17.12.2016: „Reforma edukacji. Uczniowie, których min. Zalewska powołała do specjalnej rady, apelują do prezydenta o… weto jej reformy”


List otwarty, edukacja

List otwarty, edukacja

 

 

(Visited 1 697 times, 1 visits today)

6 comments on “Młodzież do Prezydenta o veto

 1. mama gimnazjalisty
  17 grudnia 2016

  Do Pana Prezydenta:
  Szanowny Panie Prezydencie,
  Wiele już zastrzeżeń padło pod adresem tej reformy.
  Dla mnie osobiście największym koszmarem jest zaprzepaszczenie równych szans dzieci z roczników 2004-2006, a nawet młodszych. Nierówny dostęp do edukacji jest niezgodny z Konstytucją. A likwidacja wielu gimnazjów, w tym Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie, to ogromna strata potencjału ludzkiego. Potencjału nauczycieli oraz uczniów, którzy będą kończyć je w niestabilnej sytuacji ze zmieniającymi się wielokrotnie nauczycielami przedmiotowymi.
  Proszę nachylić się nad tym problemem, przecież to znakomite Gimnazjum kończyła też Pana córka, Panie Prezydencie.
  Martwi mnie bardzo, jako inżyniera, niezazębiające się ze sobą podstawy programowe z matematyki i fizyki. Nauka fizyki nie może opierać się na nie znanej jeszcze uczniowi wiedzy z matematyki! To zbrodnia na umysłach młodych ludzi.
  Ta reforma nie jest należycie przygotowana, nie można w tak nieodpowiedzialny sposób zaprzepaścić okazji do poprawy systemu edukacji.
  To byłaby ogromna strata.

 2. Maria
  18 grudnia 2016

  Zlej, nieodpowiedzialnej i nieprzemyslanej ustawy – nie wolno podpisac!

 3. Pingback: Felieton nr 150. O młodzieżowych Wallenrodach, czyli ich liście do Prezydenta | Obserwatorium Edukacji

 4. Grażyna Bartnicka-Szymańska
  19 grudnia 2016

  Panie Prezydencie!
  Proszę nie rujnować polskiej edukacji. System można stopniowo poprawiać, a nie działać metodą: „wyzerować i zaczynać od nowa”.
  Proszę być Prezydentem Wszystkich Polaków a nie jednej partii.

 5. Pingback: Powstała nowa inicjatywa uczniowska: Fundacja „Osnowa” | Obserwatorium Edukacji

  • Krysia Kierebinski
   9 listopada 2017

   Bardzo dziękujemy za wiadomość. Podobnie jak Państwo, chętnie będziemy śledzić losy p. Żebrowskiego i Fundacji.
   Właśnie,”Fundacji”… to sie jednoznacznie kojarzy ze wsparciem finansowym. Czy wiadomo skąd ono pochodzi? Z pozdrowieniami, redakcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.