web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Don Kichot i siewca nienawiści

REFLEKSJA PO 80 MIESIĘCZNICY


Paweł Kasprzak, Obywatele RP, fot. dzięki uprzejmości Zbigniewa Szałamachy

Fot. dzięki uprzejmości Zbigniewa Szałamachy

Zacięte, nienawistne twarze starych mężczyzn. Kościelne zawodzenie paru starszych kobiet. I atak: „Co wam się nie podoba? Że ubekom pozabierali pieniądze, tak?”, „Ile pani dostała za te prowokacje?”, „Jak tak możecie po prostu?”. I jak co miesiąc, bełkot bezzębnego siewcy nienawiści.
Po drugiej stronie Obywatele, milicyjnym fortelem odsunięci na bok, okrążeni przez tłum z krzyżami w rękach i nienawiścią w sercu. Opasły siewca nienawiści dywaguje o wyższości swojej legalności nad legalnością innych. Ogłupiały tłum słucha. Słucha? Może tylko asystuje, siła przyzwyczajenia i siłą bezwładu, bo przecież bełkot siewcy nienawiści chyba nawet najmniej krytycznym odbiorcom musiał się przejeść.
Naprzeciwko siewcy nienawiści człowiek z siwą brodą, który skrzyknął tu Obywateli. Milczy dumnie, czasem spuszcza głowę. Można odnieść wrażenie, że wcale nie chciałby tu być, bo to wątpliwa przyjemność: tkwić pośrodku tego pseudopatriotycznego kiczu, pseudożałoby i autentycznej nienawiści. Ale ktoś musi. Żeby popsuć dobre samopoczucie siewcom i odbiorcom nienawiści. I żeby dać świadectwo.

 Bartosz Hlebowicz

 

Patrz też:
Przygotowania Wodza do miesięcznicy
O wolność od miesięcznic

 

(Visited 389 times, 1 visits today)

One comment on “Don Kichot i siewca nienawiści

  1. alice
    12 grudnia 2016

    Pan Paweł Kasprzyk to silny człowiek, nasuwają się inne określenia, ale patos jest niekonieczny.Podziwiam i szanuję tych, którzy za nas nadstawiają karku, za tych co mogą, ale im się nie chce, za tych co chorzy i daleko.
    Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.