web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Aleppo, czyli Warszawa

Tomasz Urzykowski rozmawia z Agnieszką Cubałą, autorką książek o Powstaniu Warszawskim („Gazeta Wyborcza”, 02-12-2016)

Aleppo. Źródło: Abdalrhman Ismail / Reuters / (za GW)

Aleppo. Źródło: Abdalrhman Ismail / Reuters / (za GW)

 W oblężonej i bombardowanej wschodniej części ludzie są zmuszeni pić wodę zanieczyszczoną. UNICEF ostrzega przed groźbą epidemii.

– W powstańczej Warszawie przy braku wody rozprzestrzeniały się tzw. choroby brudnych rąk. Wiele osób cierpiało na czerwonkę, nazywaną krwawą biegunką lub cholerynką. Powodowała odwodnienie organizmu. Znane są liczne przypadki śmierci na tę chorobę. Poza tym megaplagą były wszy i pchły. Przenosiły choroby, powodowały upodlenie fizyczne i psychiczne.

(…)

We wschodnim Aleppo bomby spadają na szpitale, kończą się lekarstwa, środki opatrunkowe…

– Dokładnie to samo czyta się we wspomnieniach lekarzy z powstańczych szpitali. Oni też na początku sądzili, że wojna powinna być cywilizowana, i oznaczali swoje placówki flagą Czerwonego Krzyża. Lotnicy niemieccy uznawali to za świetny cel i tam zrzucali bomby. W powstańczych lazaretach także zabrakło środków znieczulających, lekarstw, bandaży. Ranni bali się znaleźć w szpitalu, bo łatwiej było umrzeć tam niż na linii frontu. Lekarze wspominali potem, że udzielanie pomocy było straszną męką – i dla nich samych, i dla rannych, których musieli operować bez znieczulenia nożem kuchennym.

 

Cały wywiad w Gazecie Wyborczej

 

(Visited 136 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 2 grudnia 2016 by in FB, INNY, CZYLI BLIŹNI, SOLIDARNIE and tagged , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.