web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Żaden „Świętoszek”, „Święty” ma być!

ZNALEZIONE W SIECI:


"Indeks zakazanych ksiąg", edycja z 1758 r. Oficjalny instrument cenzury wprowadzonej przez Kościół Katolicki w XVI w. Za SMU, Perkins School of Theology http://www.smu.edu/Bridwell/SpecialCollectionsandArchives/Exhibitions/ScienceandReligion/IndexLibrorum

Indeks zakazanych ksiąg”, edycja z 1758 r. Oficjalny instrument cenzury wprowadzonej przez Kościół Katolicki w XVI w. Za SMU, Perkins School of Theology 


Właśnie usunięto z lektur szkolnych arcydzieło literatury światowej „ŚWIĘTOSZKA” Moliera!
Panie Boże, zrób coś ze swoimi urzędnikami,którzy panoszą się w mojej Ojczyźnie, powołując się na Ciebie zatruwają Polakom umysły. Opanowali polski rząd i parlament, za chwilę pojawią się w Trybunale Konstytucyjnym, ostatnim bastionie prawa . Jak żyć Panie Boże w kraju, który szatan chyba przeniósł w mroki średniowiecza?

Maria Nurowska, fb, 1-12-2016

Kilka z licznych komentarzy pod wpisem:

„Świętoszek „pewnie żle się kojarzy, gdyby tytuł był „święty” to w ciemno by przyklepali. Zakładam,że 3/4 naszych światłych nie czytało a pozostali obejrzeli w Teatrze Telewizji…..”Puścić prostaka do urzędu,to atrament wypije.”

 

Pani Mario, będziemy czytać Świętoszka na kompletach jak i inne dzieła. Nie damy się ogłupić.

 

Faktycznie znamienne – zastanawiam się kiedy z słownika zaczną usuwać wyrazy w j. polskim, które są dla wielbicieli pisu niewygodne i niezrozumiałe?! Takie choćby określenie, jak „przyzwoitość” ?!

 

Ma być martyrologia i koniec.A „Świętoszek” nie jest ulubioną lekturą Rydzyka,to pewne.

 

To dopiero początek… Buntujemy się na zmiany systemowe w oświacie, ale to tylko fasada dla znacznie poważniejszej „reformy”. Trzeba się niestety liczyć z eliminowaniem choćby takich wielkich nazwisk jak MIŁOSZ i SZYMBORSKA… To w literaturze, bo co do historii, to raczej jasne, kto kogo zastąpi…Rozpacz…

 

Dziwicie się, że satyra społeczna, jaką jest ,,Świętoszek” Moliera jest nie na rękę obecnej władzy. Przecież tak dobitnie piętnuje obłudę i zakłamanie, że a nuż otworzyłaby oczy wielu, młodym obywatelom, co stanowiłoby realne zagrożenie dla panujących…,, Molier dostrzegł zarazę społeczną, która nieodzownie towarzyszyła silnie rozwiniętemu życiu religijnemu w ówczesnej Francji. Zrozumiał, czym jest i ile złego może zdziałać obłuda, nadużywanie rzekomych wartości moralnych do osobistych świeckich celów. Przejrzał na wylot tych ludzi:
,,Co pod nabożnym płaszczem kryją zwykłe wady,
Swą zawiść,niedowiarstwo,swoje fałsze,zdrady
I gdy chcą kogoś zgubić,osłonią,gdy trzeba,
Swoją własną nienawiść interesem nieba”…
Trzeba się bardzo starać, by nie dostrzec analogii w polskiej współczesnej rzeczywistości..

 

(Visited 203 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.