web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Aborcja: za, a nawet trochę przeciw

PRAWYBORY REPUBLIKAŃSKIE WE FRANCJI

Katarzyna Wenta-Mielcarek (26-11-2016)

François Fillon, źródło Le Monde

François Fillon, źródło Le Monde

Prawdopodobny kandydat na prezydenta Francji z ramienia partii Republikanów, François Fillon, prawicowy katolik, od kilku dni wzbudza wielkie kontrowersje w mediach francuskich. Chociaż w opublikowanej we wrześniu książce pt. François Fillon – Faire (fr. czynić, robić) Fillon twierdził, że prawo do aborcji jest fundamentalnym prawem człowieka, teraz się okazuje, że jego opinia w tej sprawie nie jest taka jednoznaczna.

W zeszłą niedzielę Fillon pokonał Alaina Juppé i Nicolasa Sarkozy’ego w pierwszej turze wyborów wewnątrzpartyjnych prawyborów, mających wyłonić kandydata Republikanów na prezydenta. Juppé, który zajął drugie miejsce, będzie jego przeciwnikiem w drugiej rundzie, w najbliższą niedzielę (27-11-2016). Szanse Fillona, który jeszcze parę dni temu był zdecydowanym faworytem, zmalały po tym, jak światło dzienne, już po pierwszej turze prawyborów, ujrzało nagranie, w którym dystansuje się od opinii, którą przedstawił we własnej książce. Fillon powiedział podczas spotkania w Aubergenville (Yvelines),  22 czerwca  2016 r.:

Napisałem (w książce), że prawo do aborcji jest prawem fundamentalnym. Nie to chciałem powiedzieć. To, co chciałem przekazać to, to że jest prawem, którego nikt nie będzie kwestionował. Filozoficznie rzecz ujmując i biorąc pod uwagę moją wiarę, nie mogę aprobować aborcji. ( cyt. Le Figaro, 22.11.2016)

Wolności indywidualne są w tym państwie wartością nadrzędną, niepodważaną nawet przez ludzi wierzących. Pani Anne-Laure Chauvel, mama piątki dzieci, farmaceutka, na pytanie, co sądzi na temat istniejącego w Polsce zakazu aborcji, odpowiada:

To przesada chcieć narzucić to prawnie. To jest zły pomysł. Kobieta ma prawo do suwerennej decyzji. I każda rozmawia z własnym sumieniem». Nie może uwierzyć, że takie prawo w Polsce istnieje.

Niejasne słowa Françoisa Fillona, z miejsca zostały podchwycone przez media, i przysłużyły się jego przeciwnikowi Alainowi Juppé, twittującemu w odpowiedzi:

Aborcja to prawo fundamentalne, ciężko wywalczone przez kobiety.

Sam zainteresowany wypowiedział się 22.11.2016 przez kamerami france 2 télévision:

Moje zdanie zostało wyrwane z kontekstu, nie ma takiej opcji, żebym miał chcieć jako prezydent podważyć to prawo, nie traktujcie mnie jak średniowiecznego fanatyka! Czy to prawo fundamentalne, to nie ma w tej chwili znaczenia.

Nie wiadomo, czy wyjdzie z tego obronną ręką, bo Francuzki słuchają z przeogromnym zainteresowaniem dyskursu kandydata na prezydenta, gotowe jak lwice pazurami bronić swych świętych praw.

Alain Juppé, źródło: portal free

Alain Juppé, źródło: portal free

p.s. Ciekawe, czy Fillon wie, że Prezydent Polski mianował właśnie Chrystusa swoim królem i cieszyłby się, gdyby zgwałcone kobiety rodziły, rodziły za wszelką cenę, również  ciężko upośledzone noworodki, skazane na śmierć w męczarniach,  a jak Polki „nie mają ochoty”, to grozić im będzie im więzienie? Polskiemu rządowi coraz bliżej do Turcji! Prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej perfidnych tortur dla kobiet i dziewczynek. W państwie Erdogana właśnie wpadli na pomysł, żeby darować gwałcicielom karę, jeśli  poślubią zgwałcone dziewczynki. Horror? Nie, rzeczywistość! Czym odpowiedzą ich miłujący życie (choć nie każde) odpowiednicy w Polsce?

Nawet francuscy katolicy, a takimi są panowie Fillon i Juppé, uważają reprodukcyjne prawa kobiet za oczywiste. Zastanawia, czy Polki chcą zmiany prawa aborcyjnego? Do tej pory, dostępny od 15 listopada 2016 w sieci Manifest Wolnej Polki podpisało dwa tysiące osób. To kropla w morzu. Czy Polki chcą zmiany czy wolą średniowiecznych fanatyków?

Katarzyna Wenta-Mielcarek, 26-11-2016

(Visited 353 times, 1 visits today)

6 comments on “Aborcja: za, a nawet trochę przeciw

 1. Kasia
  26 listopada 2016

  Jak piszecie o manifeście wolnej polski, to zawsze podawajcie link do niego! Ineczej tego sie nie da wyszukać w necie.

 2. Kasia
  26 listopada 2016

  Jak piszecie o manifeście wolnej polki, to zawsze podawajcie link do niego! Ineczej tego sie nie da wyszukać w necie.

 3. R.E.T.
  26 listopada 2016

  Polscy katolicy raczej nie przejmą się tym, co myślą jacyś (niby?) katoliccy politycy z Francji. Postępowanie Filona czy innego zinterpretuje np. jako uwarunkowane wpływem dyktatu kultury świeckiej właściwej dla Francji zrodzonej w epoce Rewolucji Francuskiej i mordów w Wandei. Bądźcie głębsi, na prawdę, jak dotąd znalazłem tu tylko jeden artykuł warty uwagi pt. „Demokracja – wola ludu, czy wodzów ludu?”,

 4. Stefan Rieger
  26 listopada 2016

  A ja myślę, że pan ukrywający się pod pseudonimem RET nie powinien tu grasować bezkarnie, gdyż strzępy wiedzy i inteligencji wykorzystuje niezgodnie z rozumnymi standardami przyjętymi na tym blogu. Nie mam nawet na myśli formy, która jest pozornie cywilizowana, a jedynie treść, która takową nie jest.

  • R.E.T.
   26 listopada 2016

   No cóż, mogę się tu nie udzielać… Inna sprawa, że wychodzi z Pana, proszę wybaczyć określenie, zamordyzm. Jeśli nie chcecie otwartej dyskusji, zlikwidujcie możliwość komentowania dla wszystkich. Wówczas będziecie mogli z właściwą sobie wyższością wypowiadać sądy ex-katedra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 26 listopada 2016 by in FB, TERRAFEMINA and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.