web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Laminat wiedzoodporny

Ewa Oranowska-Wróbel


Fot. Linea Malette. Z otwartego archiwum Public Doamain Pictures http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=135907&picture=&jazyk=PL

Fot. Linea Malette. Z otwartego archiwum Public Doamain Pictures 


Wiadomo powszechnie, że głupich nie sieją. Sami się rodzą. Tak było, tak jest i tak będzie, póki nasz świat istnieje. Nauczyciele, w przenośni i dosłownie, czyli ludzie z ogromnym doświadczeniem a często dorobkiem naukowym, znawcy prawa, psychologii i zachowań społecznych, dziennikarze, naukowcy, starają się te rzesze edukować, ale oni są kompletnie odporni na wiedzę. Nie mają nawet przysłowiowego „chłopskiego rozumu”, który zawsze był uznawany za zdrowy i racjonalny.

Przez wieki, od czasów przed naszą erą, jedne cywilizacje bezpowrotnie ginęły – choć być może żyli wtedy ludzie inteligentniejsi od nam współczesnych – inne cywilizacje powstawały. Dokonywano wiekopomnych odkryć naukowych, powstawały arcydzieła tworzone przez malarzy, rzeźbiarzy, architektów, pisarzy czy poetów. Arcydzieła niepodważalne, ponadczasowe, cenione i znane na cały świat. Niemały udział w tym tworzeniu dóbr kultury ma Polska.

Mój kraj, duma wielu pokoleń i wielu osobistości niestety zaczął się gwałtownie cofać w rozwoju. Mentalność wielu Polaków, narodu dumnego, niepodległego i szlachetnego, po ostatnich wyborach nagle zmieniła się o 180 stopni! Zupełnie, jakby jakaś zaraza się rozpanoszyła, która doprowadza do zjełczenia oleju w mózgach albo przetworzenia mózgu w zwykłą wodę, lecz tak brudną, że nawet do podlania kwiatów się nie nadaje!

Przy tym ci oczadzieli, nagle chcą brylować, uważają, że krzykiem i głośnymi śpiewami stłamszą tych jeszcze rozsądnych, którzy się ostali. Dostali od zwycięzców garście cukierków, w błyszczących papierkach, na które rzucili się jak przysłowiowy szczerbaty na suchary. Za chwilę udławią się tymi cukierkami albo ich zemdli bo co za dużo to niezdrowo. Nie zwracają na to uwagi, tylko rzucają się na podejrzanie łatwą zdobycz jak sępy na żer! Mnie zawsze ogarniały podejrzenia, jak ktoś mnie chciał obsypać prezentami bo doskonale wiedziałam, że nie ma w życiu niczego za darmo.

Niestety, te tłumy dziś nagradzanych przez samozwańczego ojca narodu, za chwilę będą płakać krwawymi łzami. Skończą się igrzyska, zgasną kolorowe światła i znajdą się w czarnej dziurze. Dziurze, do której można wejść, ale z której nie ma wyjścia! Ludzie, jak chcecie to się módlcie ale najpierw ukończcie szkoły, żeby nie być ciemnymi jak tabaka w rogu! Myślę, że te rzesze oczadziałych zostały przez niedopatrzenie reszty społeczeństwa pokryte jakimś laminatem wiedzoodpornym!

Ewa Oranowska-Wróbel, tłumaczka języków bałkańskich i rosyjskiego, mieszka w Warszawie. Prowadzi blog Porcelanowy piesek.

 

(Visited 209 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 17 listopada 2016 by in FB, MOIM ZDANIEM, obyczaje, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.