web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Bernie Sanders może zastąpić Trumpa dzięki luce w prawie

kłamstwo, dezinformacja

Źródło: Pixabay

Naprawdę? Jakim cudem? Uwierzyłeś, zanim przeczytałeś?

Największym zagrożeniem dla dobrze funkcjonującego społeczeństwa jest jego niedoinformowanie albo wręcz dezinformacja. Pięć krótkich rad, jak odsiewać pseudonewsy od wiadomości o faktach i jak zachować  trzeźwy umysł.

  1. Zanim klikniesz „podziel”, przeczytaj. Nie komentuj, ani nie rozpowszechniaj na podstawie samego tytułu. Nie bądź leniem.

  2. Sprawdź źródła (i źródła źródeł).W wieku nowych mediów wiele prawdziwych informacji pochodzi z nietradycyjnych źródeł. Podobnie jak wiele śmieci.

  3. Sprawdź datę powstania artykułu – stare newsy często są prezentowane jako nowe.

  4. Unikaj rażąco jednostronnie przedstawianych faktów. Oczywiście, miej swoją opinię, ale unikaj źródeł, które z zasady usiłują przedstawić fakt z jednej jedynej perspektywy.

  5. Sprawdź, chociażby przy pomocy Google, co na ten temat piszą inni. Jeżeli news nie ma podanych źródeł – daruj sobie lekturę. Jeśli są podane – sprawdź je.

(bh) na podstawie: Matt Masur, „The Huffington Post” 14-11-2016

p.s.4a: Jeśli rząd przejmuje media, nie oglądaj ich i nie czytaj. To już nie są media, tylko przedłużenie rządu, czyli propaganda. Szanuj się. (bh)

 

 

(Visited 1 126 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 17 listopada 2016 by in FB, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.