web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Ks. Józef Tischner, o polskiej wolności


Fot. Elżbieta Lempp dla Tygodnika Powszechnego

Fot. Elżbieta Lempp dla Tygodnika Powszechnego


 

Moja Polska to była przede wszystkim Polska mojego dziadka, mojego ojca, matki, która uczyła tego języka, Polska moich profesorów z liceum, Polska tych Cyganów, którzy mieszkali obok nas w Łopusznej. Była to też Polska tych moich kolegów, leśnych chłopców strzelających – Polska cholernie wolna. Gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwsze miejsce, dałbym wolność. Sukces komunistów rozumiałem przede wszystkim jako sukces przemocy. A jednak Umysł zniewolony odebrałem częściowo jako książkę o sobie. Przeżyłem kuszenie umysłu. Walczyłem z tą pokusą. Wielu z nas musiało toczyć z nią ostre boje, niewielu było na nią zaszczepionych. Pokusie mógł ulec profesor liceum, mógł ulec chłopak, który pojechał do Nowej Huty. Ale nie uległ jej mój dziadek, ani mój wujek, który siedział we wsi.

 

Ks. Józef Tischner na stronie tischner.pl

(Visited 360 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 10 listopada 2016 by in FB, HISTORIA, JESZCZE POLSKA... and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.