web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Na obraz i podobieństwo swoje

Grażyna Olewniczak

Tak. Prezydent Andrzej Duda odegra wielką jeszcze rolę. Rolę historyczną, zmieniając nasz kraj. Zacznie przemawiać, zacznie głaskać po główkach i rozdzielać razy, a poseł Jarosław będzie w nim widział siebie samego, a może swego idealnego według swojej opinii brata.Co słychać, ano, według mnie słychać tak: – Andrzej Duda nie jest tylko marionetką, on czeka na swój czas, żeby odegrać historyczną rolę…

To jeszcze tylko miesiąc dzieli nas od momentu, kiedy wejdziemy już nieodwołalnie w system autorytarny. Trybunał Konstytucyjny, nawet, gdyby pojawiła się skarga konstytucyjna z pełnym przekonaniem orzeknie, że zaskarżona ustawa jest zgodna z Konstytucją. W sposób podstępny, bez zmiany Konstytucji, Konstytucja zostanie zmieniona poprzez ustawy. Sejm uchwali, Prezydent podpisze, Trybunał potwierdzi.

A o co chodzi z Andrzejem Dudą?
Słyszeliśmy i słyszymy, że jest On spadkobiercą idei Lecha Kaczyńskiego, brata posła Jarosława. Dzieje się to nie bez powodu. To właśnie dla Lecha Kaczyńskiego był pisany projekt PiS-owskiej konstytucji, z rolą prezydenta, jako niemal naczelnika państwa, ale … Poseł Jarosław mógł mieć z prezydentem Lechem problemy, bo Lech mógł się opierać czasami pomysłom, które ten chciałby realizować. Prezydent Andrzej opierać się nie będzie. Mało. Wykona wszystko z zapałem godnym neofity. On będzie lepszym Lechem Kaczyńskim, w rozumieniu posła Jarosława. Przykłady tego już mamy.

Słynne przemówienie w Otwocku, w którym „nie bawił się w Wersal”, a prostym, zrozumiałym dla każdego językiem, mocno i dosadnie mówił, że właśnie oto nasz kraj przechodzi poważne zmiany. Mówił o tym, że wreszcie Polska nie będzie traktowana jak dojna krowa, a protesty KOD-u, to znak, że demokracja ma się dobrze.


Duda, PAD


Po tym przemówienie było kilka innych, równie mocnych i wyrazistych i wreszcie wypowiedź dla PAP o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej: „To jest obowiązek prawny prokuratorów; choć to jest sprawa bolesna, to ja mogę tylko prosić rodziny o wyrozumiałość dla działań prokuratury”, a później stwierdził jak to on bardzo cierpiał, bo też stracił tam przyjaciół. Zero empatii, bo przecież nie o empatię tu chodzi.
Wiem na pewno, że z taką gorliwością nie zachowywał by się prawdziwy brat posła Jarosława.

Teraz coś dla tych, którzy dostrzegają, że może prezydent Andrzej „wybija się na niepodległość”. Coś tam, coś tam powiedział o Mistralach, coś tam, coś tam powiedział o ministrze wojny, ale … To były zastrzeżenia posła Jarosława, który zauważył, że coś zostało powiedziane na wyrost, a ponieważ sam o czymś takim powiedzieć nie może, to powiedział to za niego prezydent Andrzej… Schizofrenia, tyle, że nie o dusze i osobowości chodzi, ale o ciała.


Fot. Piotr Drabik, z otwartego archiwum Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jarosław_Kaczyński_(8736182554).jpg

Fot. Piotr Drabik, z otwartego archiwum Wikimedia Commons 


Dość długa dygresja… Wróćmy więc do tematu…
Za chwilę podjęte zostaną prace nad ustawą zmieniającą zasady wyborów, a w niej okaże się, że prezydent może w dowolny sposób ustalać ich datę i w dowolny sposób odwoływać Zgromadzenie Narodowe.
Za chwilę podjęte zostaną prace nad ustawą rozszerzającą uprawnienia prezydenta do wydawania choćby dekretów. Niektóre uprawnienia zostały już rozszerzone. Jego rola już przestała być tylko reprezentacyjna, a zaczyna się rozdawanie „dobra”. Dobrze. Może to „za chwilę”, to tylko moja wyobraźnia, ale jak do tej pory moja wyobraźnia mnie nie zawiodła.

Tak. Prezydent Andrzej Duda odegra wielką jeszcze rolę. Rolę historyczną, zmieniając nasz kraj. Zacznie przemawiać, zacznie głaskać po główkach i rozdzielać razy, a poseł Jarosław będzie w nim widział siebie samego, a może swego idealnego według swojej opinii brata.

Taka rola, wielka rola została dla niego napisana i on na ten moment czeka.
Obym się myliła. To takie pozytywne zakończenie.

Grażyna Olewniczak

(Visited 341 times, 1 visits today)

2 comments on “Na obraz i podobieństwo swoje

 1. Ewa
  9 listopada 2016

  Wieje zgroza. Ale moze to przedwczesne zamartwianie sie na smierc. W Bialym Domu zasiadzie emanacja narodu Stanow Zjednoczonych. Prezydent Elekt w pierwszych slowach przemowienia do zachwyconych wyborcow obiecal 'Rzady Mas’. Czy nam to cos przypomina? Rzady mas w Zwiazku Radzieckim sprawowane rekami ich wybrancow: Lenina, Stalina, Chruszczowa, Brezniewa byly dla milionow bardzo przykre. Jesli teraz Ameryka, ktora zdaniem pana Trumpa stala nad przepascia, wykona ten gigantyczny skok (tam wszystko musi byc gigantyczne) do przodu, to cayl swiat za nimi podazy, wylaczajac byc moze Koree Polnocna i Zimbabwe.

  • Grażyna
   9 listopada 2016

   To nie tylko populizm kroczy zwycięsko przez świat (teraz jeszcze trzeba, by kobieta wygrała wyboru we Francji), to kroczy „naszyzm”. Wypełzło coś, do czego jeszcze niedawno nie przyznawano się. Wypełzło u nas, wypełzło w Ameryce. To sprzężenie zwrotne władzy, czy kandydatów do rządzenia ze społeczeństwem. Społeczeństwem masowym, które nie czyta, które nie ma wyobraźni, dla którego istnieje jedynie dziś, a dociera jedynie mocny negatywny przekaz poprzez obrazy opisane jedynie w kilku słowach. To nie jest sprawa rządów, choć również, to … Jeszcze raz napiszę – sprzężenie zwrotne masowego społeczeństwa z populistycznym rządem, czy kandydatem do tego rządzenia. Szykuje nam się pochód rządów tłumu (odsyłam do Gustawa Le Bon’a) i zamykanie się krajów … Taka parabola. Od czasów II Wojny Światowej wznosiliśmy się i poprzez demokrację, prawa człowieka, otwartość na innych i w jakimś momencie, ta krzywa zaczęła opadać. To jeden z punktów tego upadku … Na naszych oczach tworzy się nowy świat i to nie jest świat nadziei…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.