web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Radio Maria, Sodoma i Gomora

BEZ SKRUPUŁÓW – Felieton nieregularny Jarosława Trzymałko & Szczęsnego Kaczynkiewicza

Krysia Kierebinski, CC-BY-NC-ND https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Krysia Kierebinski, CC-BY-NC-ND 

Włoskie Radio Maria (a co, myśleliście, że ten skarb jest tylko u nas?) oświadczyło w dniu trzęsienia ziemi (niedziela 30 października), że tragedia była karą boską za przegłosowaną przez włoski parlament ustawę o związkach cywilnych, dopuszczających małżeństwo między osobami tej samej płci. Gdy prowadzone przez oświeconych braci dominikanów radio zostało skrytykowane przez Watykan, radiomaryjny „ojciec” Giovanni Cavalcoli, autor teorii o działającym w stanie słusznego wkurwienia Bogu, postanowił ponownie wyłuścić swoje stanowisko z twardą logiką cepa i takąż subtelnością:

Powtarzamy wszystko to, co powiedziałem. Słuchając ponownie moich słów, myślę, że to była uzasadniona opinia. Można pomyśleć, że trzęsienie ziemi było upomnieniem, karą. Czy związki gejowskie są grzechem? Oczywiście… Homoseksualista to osoba, która grzeszy przeciw naturze. Kim są dwaj mężczyźni, którzy są razem? Grzesznikami. Dlaczego Sodoma i Gomorra zostały ukarane? Za grzechy. Kara boska istnieje, nie ma wątpliwości. Po prostu są takie grzechy, które zasługują na karę boską. Nie mówię nic nowego. Związki homoseksualne mogą wywołać karę boską.

Słowa głąba sekretarz Watykanu, Angelo Becciu, określił jako „obraźliwe dla wierzących i skandaliczne dla niewierzących. Teologia Kościoła zawiera wyobrażenie Boga miłującego, nie kapryśnego i mszczącego się. Kapryśny i mszczący się Bóg to wizja pogańska, nie chrześcijańska. Kto przywołuje karę boską, używając do tego mikrofonów Radia Maria, obraża imię Madonny, którą wierzący postrzegają jako Matkę miłosierną, pochylającą się nad płaczącymi dziećmi i wycierającą łzy płynące po ich twarzach – przede wszystkim w straszliwych chwilach, jak trzęsienie ziemi”.

Domenico Pompili, biskup Rieti w regionie Lacjum, miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi, który od sierpnia (czyli pierwszych trzęsień) nie zajmuje się niczym innym niż organizowaniem pomocy dla mieszkańców swojej diecezji, nazwał wynurzenia głąba „bluźnierczymi głupstwami”. „Idea kary boskiej jest sama w sobie karykaturą Boga. To także bzdura z teologicznego punktu widzenia”.

Najlepszym dowodem, że nie istnieje Bóg mszczący się za grzechy (w tym grzech głupoty, grzech amoralności, grzech pychy i grzech niewrażliwości), jest to, że „brat” Cavalcoli wciąż chodzi po tej ziemi, cały i zdrowy. W każdym razie nic nam nie wiadomo o tym, żeby go trafił grom z jasnego nieba.

– Jarosław Trzymałko i Szczęsny Kaczynkiewicz

Źródło: La Repubblica

p.s. Trzęsienie ziemi z 30 października 2016 r. zniszczyło wszystkie kościoły w Norcii (pol. Nursji), miasteczku w Apeninach, gdzie miało miejsce epicentrum ostatniego trzęsienia ziemi. Domy mieszkańców nie odniosły poważnych uszkodzeń, ponieważ zostały one wzmocnione po trzęsieniu ziemi w 1997 roku (o wiele łatwiej jest wzmocnić domy niż kościoły).

XVI-wieczna katedra w Norcii (region Umbria), niemal całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi 30 października 2016 r., podobnie jak pozostałe kilkanaście kościołów w tym mieście.

XVI-wieczna katedra w Nursji (region Umbria), niemal całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi 30 października 2016 r., podobnie jak pozostałe kilkanaście kościołów w tym mieście.

(Visited 451 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.