web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Święto Reformacji – papieski krok ku pojednaniu

Grażyna Olewniczak


Młodzież wnosi na ołtarz ozdobny krzyż

Szwecja, Lund, 31.10.2016. Uroczysta Msza odprawiana przez Papieża Franciszka. Młodzież wnosi na ołtarz ozdobny krzyż


31 października to Święto Reformacji

Rok 2017 miał być Rokiem Reformacji, ale Sejm, w którym większość stanowi PiS i poplecznicy tej partii, nie wyraził na to zgody.
W przyszłym roku mija 500 lat, odkąd 31 października 1517 augustiański mnich Marcin Luter, profesor biblistyki na Uniwersytecie w Wittenberdze, wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w tym mieście 95 tez przeciwko odpustom. To wydarzenie uznawane jest za początek reformacji. Ponieważ Luter nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.

Według ewangelików wspominanie reformacji nie jest świętowaniem rozdarcia w Kościele, ale ma wymiar teologiczny, który może być bliski wszystkim chrześcijanom. Pamiątkę reformacji obchodzą po to, by przypominać, co przyniosła dobrego. Organizowane w Święto Reformacji nabożeństwa w protestanckich świątyniach mają szczególny charakter. W ich trakcie często odczytuje się fragmenty 95 tez, a także śpiewa hymn luteran skomponowany przez Lutra – pieśń „Warownym Grodem”.

Spośród tez trzy są uważane za główne.
Pierwsza głosi: „Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: „Pokutujcie”, to chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą”.

W tezie 37. stwierdza się, że „każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych”.

Teza 62. mówi, że „prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej”.
Święto Reformacji obchodzą także ewangelicy innych wyznań, m.in. ewangelicy reformowani i metodyści.
Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie i ponad 56 mln wiernych.
W Polsce Kościół ewangelicko-augsburski liczy ok. 75 tys. wiernych. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim i tworzą Diecezję Cieszyńską. Pozostali skupieni są w pięciu diecezjach na terenie całego kraju.

Tyle wiedzy encyklopedycznej, a dla mnie jest to wspaniałe Święto, które daje wiarę, że chrześcijaństwo może być żywe, że nie polega na tym, żeby nieść krzyż, ale pracować nad sobą, by czynić dobro. Daje wiarę, że kazanie dotyczy Ewangelii i nie ma w nim nic, co jest polityką i że jeśli coś masz, to się dzielisz, a to, że masz nie jest naganne, bo pracujesz dla chwały bożej. Wszystkiego dobrego …

 

Grażyna Olewniczak

By uczcić rozpoczęcie Roku Reformacji, papież Franciszek odwiedził dziś Szwecję. To pierwsza tu wizyta głowy Kościoła Katolickiego od 27 lat. Szwedzkie media zdają się żyć tym wydarzeniem bezpośrednio transmitując wizytę i komentując zarówno wypowiedzi papieża, jak i jego stanowisko w wielu kwestiach.
W papieskiej mowie podczas uroczystej mszy w Katedrze w Lund padły również te słowa:

My, katolicy i luteranie, zaczęliśmy wspólną wędrówkę szlakiem pojednania. Właśnie teraz, przy okazji wspólnych obchodów rocznicy Reformacji z 1517, mamy nową szansę by razem iść drogą, która przybierała swą formę przez ostatnie 50 lat dzięki ekumenicznemu dialogowi między światowym Zgromadzeniem Luteran a Kościołem Katolickim. Nie możemy skapitulować wobec różnic i dystansu jaki rozbicie kościoła wprowadziło między nas. Teraz mamy możliwość kreowania decydującego etapu w naszej historii, jakim może być przezwyciężenie różnic i nieporozumień, powstrzymujących nas przed pojednaniem.

źródło: szwedzkie czasopismo Signum, tłumaczenie Krysia Kierebinski

By obejrzeć galerię kliknij na jedną z miniatur

(Visited 186 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 31 października 2016 by in FB, INNY, CZYLI BLIŹNI, KULTURALNIE, MIĘDZY BOGIEM A PRAWDĄ and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.