web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

O czasach pokoju


Elie Wiesel, ur. 30.09.1928 w Rumunii. Amerykański pisarz, dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu w Bostonie, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1986. Był wieźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. Pomysłodawca terminu "Holocaust". Fot. domens publiczna https://i.ytimg.com/vi/IiRKv8Fd3HM/maxresdefault.jpg

Elie Wiesel, ur. 30.09.1928 w Rumunii. Amerykański pisarz, dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu w Bostonie, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1986. Były więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. Pomysłodawca terminu „Holocaust”. Fot. domens publiczna 


 

Gdyby w 1945 ktoś przepowiedział jakie batalie przyjdzie nam jeszcze toczyć, nie dalibyśmy wiary. Rasizm, antysemityzm, głodujące dzieci, kto by w to wtedy uwierzył? Bylem przekonanay, że nienawiść między narodami i między ludźmi skonała w Aushwitz. Nie skonała. Pochłonęła swoje ofiary, a świat nadal pełen jest nienawistników.

Elie Wiesel
w rozmowie z Georgem Kleinem, Videoklip opublikowany na fanpagu Nagrody Nobla
w Dniu Pamięci dla Ofiar Holocaustu, 27.01.2016.

 

Wojna jest największym złem. Jest nie tylko zbrodnią. Jest ohydna, brudna, pozbawiona wszelkiego patosu. Infekuje moralność na długie lata po tym, jak się już skończy i wypali. Jej wirus najczęściej odradza się w dążeniu do nowej wojny, w złudnej wierze, że ona cokolwiek rozwiązuje. Wojna nie rozwiązuje niczego. Jest samym złem. Nie jest opcją dla czegokolwiek.

Dlatego trzeba powtarzać: „No more wars!”. Nigdy więcej wojny.

Elie Wiesel
w wywiadzie dla portalu Dziennik Związkowy – Polish Daily News

(Visited 108 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 31 października 2016 by in FB, INNY, CZYLI BLIŹNI and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.