web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

O polityce


Dario Fo, ur. 24.03.1924 w Sangiano. Włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser i kompozytor. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1997. W swej twórczości poruszał tematy polityczne i społeczne. Ostro krytykował kościół w kwestii zakazu aborcji, piętnował mafię, korupcję, niesprawiedliwość a także poszczególnych polityków takich jak Berlusconi czy Putin. Wśród jego wielu dzieł są tytuły: "Nie mamy pieniędzy, więc nie zapłacimy", "Papież i czarownica", "Pierwszy cud małlego Jezuska". Fot. Gorupdebesanez, z otwartego archiwum Wikipedii https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Dario_Fo_in_Alcatraz_%28Gubbio%29_01.jpg/1024px-Dario_Fo_in_Alcatraz_%28Gubbio%29_01.jpg

Dario Fo, ur. 24.03.1924 w Sangiano. Włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser i kompozytor. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1997. W swej twórczości poruszał tematy polityczne i społeczne. Ostro krytykował kościół w kwestii zakazu aborcji, piętnował mafię, korupcję, niesprawiedliwość a także poszczególnych polityków takich jak Berlusconi czy Putin. Wśród jego wielu dzieł są tytuły: „Nie mamy pieniędzy, więc nie zapłacimy”, „Papież i czarownica”, „Pierwszy cud małlego Jezuska”. Fot. Gorupdebesanez, z otwartego archiwum Wikipedii 


Polityka przede wszystkim jest faktem kolektywnym i ma za zadanie budować i regulować zasady wspólnego życia, kolektywnego funkcjonowania. Polityka powinna tworzyć reguły demokratyczne, odpowiadać na zapotrzebowanie sprawiedliwości, likwidować hipokryzję, nierówności, organizować społeczeństwo, uchwalać potrzebne ustawy i wdrażać je w życie. Dla mnie to jest prawdziwa polityka.
Niestety takiej nie ma we Włoszech – mamy ustawy, mamy prawo, mamy nawet definitywne wyroki skazujące i od blisko dwudziestu lat robi się wszystko, aby ich nie wykonać.

(…)

Dla wielu twórców takich jak ja, polityka jest czystą satyrą. Często politycy dostarczają nam już gotowych tekstów – wystarczy je powtórzyć, aby się śmiać. Z drugiej strony jest to naprawdę tragiczne. Jak każda komikotragedia, polityka uwypukla współistnienie składników kontrastowych: patosu, komizmu, retoryki, karykaturalności i potoczności.

 

Dario Fo w wywiadzie dla bloga Agnieszki Zakrzewicz „W cieniu San Pietro”

(Visited 112 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 31 października 2016 by in FB, KULTURALNIE and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.