web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

O pięknie

Umberto Eco ur. 5.01.1932 w Alessandrii, włoski semiolog, filosof, mediewista, powieściopisarz, autor licznych prac naukowych, felietonów i esei. Szeroką sławę przyniosła mu pierwsza powieść "Imię róży", potem były kolejne: "Wahadlo Foucaulta", "Wyspa dnia poprzedniego" czy "Cmentarz w Pradze". Był profesorem na Uniwersytecie we Florencji i na Uniwersytecie w Bolonii. Fot. Alessio Jacona, Flickr https://www.flickr.com/photos/blogs4biz/21245840468

Umberto Eco ur. 5.01.1932 w Alessandrii, włoski semiolog, filosof, mediewista, powieściopisarz, autor licznych prac naukowych, felietonów i esei. Szeroką sławę przyniosła mu pierwsza powieść „Imię róży”, potem były kolejne: „Wahadlo Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego” czy „Cmentarz w Pradze”. Był profesorem na Uniwersytecie we Florencji i na Uniwersytecie w Bolonii. Fot. Alessio Jacona, Flickr 


Pierwszym instynktem każdego człowieka, od dzieciństwa, jest niechęć do tego, co inne, i uznawanie innego za brzydkie. Ten instynkt jest zresztą prymitywnym źródłem rasizmu. Z biegiem czasu jednak ludzie przyzwyczajają się do inności. Europejczycy uważali afrykańskie totemy za brzydkie, a potem przyszli Picasso, Modigliani i awangarda XX wieku – Europejczycy uznali je za piękne i teraz kupują sobie na targach do prywatnych kolekcji. Podobnie z miastami – wobec takiego napływu innych ludzi pierwszą reakcją jest lęk, poczucie brzydoty. Tymczasem, abstrahując od wszystkich pozaestetycznych zastrzeżeń i polemik, muzułmanki o twarzach ujętych w chusty, częściowo zakryte, są piękne. Dla Europy jest to piękno nowe, zupełnie inne niż uroda kobiet z włosami puszczonymi na wiatr. A przez to ciekawe, wzbogacające nasz pejzaż.

 

Umerto Eco
w wywiadzie dla Jarosława Mikołajewskiego opublikowanym w Wysokich Obcasach

(Visited 98 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 31 października 2016 by in FB, KULTURALNIE, ŚWIAT – JAŚNIEJSZA STRONA and tagged , , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.