web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wałęsa: Prawo wyznacza żelazne granice

Fragmenty wywiadu z Lechem Wałęsą przeprowadzonego przez Andreę Tarquiniego, przy współpracy Anny Marii Mydlarskiej, dla włoskiej gazety „La Repubblica” (11-10-2016) w odpowiedzi na wywiad z Jarosławem Kaczyńskim sprzed dwóch dni. 

Lech Wałęsa, strajk sierpniowy w Stoczni Gdanskiej. Fot. Giedymin Jabłoński. Z otwartego archiwum Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Lech_Wałęsa#/media/File:Strajk_sierpniowy_w_Stoczni_Gdańskiej_im._Lenina_22.jpg

Lech Wałęsa, strajk sierpniowy w Stoczni Gdanskiej. Fot. Giedymin Jabłoński. Z otwartego archiwum Wikipedii

 

Dlaczego demokracja spadła do poziomu brutalnego konfliktu?
W swej głupocie Kaczyński mówi o brakach i wadach naszego systemu, naszej demokracji. Demokracja oznacza rywalizację, czasem nawet ostrą, właśnie w stylu Kaczyńskiego. Ale jest jeden warunek, który musi być przestrzegany: konflikt nie może wychodzić poza prawo. Prawo wyznacza żelazne granice. Prawo nie akceptuje fałszywych oskarżeń i znieważania.

Dlaczego mówił Pan o ryzyku wojny domowej?
Krótko mówiąc: ci ludzie u władzy mocno ranią i niszczą naszą ojczyznę, ranią i niszczą wszystkich obywateli Polski, nasz wizerunek zagranicą, nasz rozwój wewnętrzny, a także Europę. W którymś momencie naród będzie miał dość i powie: „wystarczy tego osłabiania rozwoju naszego kraju”. Odpowiedź nadejdzie. Ale oni nie słuchają obywateli, nie zaakceptują też referendum i dlatego obywatele będą musieli pomóc trzymającym władzę w odejściu”.

Kaczyński mówił nam, że razem z Orbànem chcą “kontrrewolucji” przeciw Unii Europejskiej, przeciw polityce Angeli Merkel, za większą władzą państw narodowych i że opozycja się na to nie zgadza, bo myśli w stary sposób oraz że opozycję często tworzą ludzie, którzy w nieuczciwy sposób wykorzystali przejście od komunizmu do opozycji.
Jest zupełnie odwrotnie. My, zwolennicy Europy, likwidujemy granice, wprowadzamy jedną walutę, idziemy do przodu. Oni wolą iść do tyłu.

Jak groźny jest sojusz Kaczyński-Orbàn plus inni populiści w całej Europie dla przyszłości Europy i jej podstawowych wartości: wolności i demokracji, o które pan walczył?
Dzisiaj tego nie wiadomo. Wiemy tylko, że z powodu ich działań tracimy więzi, które z trudem zbudowaliśmy. Przyjaźnie obracają się w podziały, różnice i konflikty.

Właśnie zmarł Andrzej Wajda…
To był wielki Polak, wielki patriota, wielki Europejczyk, wspaniały reżyser. Niedługo nie będziemy już mieli nikogo takiego formatu.

Tłumaczenie Bartosz Hlebowicz

repubblica

Lech Wałęsa, sierpień 1980. Zdjecie pochodzi z okladki magazynu Fokus, Dagens Nyheter http://fokus.dn.se/walesa/. Autorem jest Jacques Langevin/AP

Lech Wałęsa, sierpień 1980. Zdjęcie pochodzi z okładki magazynu Fokus, Dagens Nyheter  Autorem jest Jacques Langevin/AP

Patrz też: Enrico Letta, Kaczyńskiego marzenia o wielkości

 

(Visited 2 737 times, 4 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 11 października 2016 by in FB, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.