web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

DOŚĆ DWIE SŁOWIE: o duszy polskiej

Kadr z filmu "Paweł i Gaweł", Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i Helena Grossówna. Z otwartego archiwum Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Paweł_i_Gaweł_(film)#/media/File:ПАВЕЛ_И_ГАВЕЛ.jpg

Kadr z filmu „Paweł i Gaweł”, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i Helena Grossówna. Z otwartego archiwum Wikipedii 


Dusza polska niezmiennie obraca się ku prawicy, jakby miała wbudowaną igłę magnetyczną wskazującą ten kierunek (…). Doświadczenia tego stulecia – a przede wszystkim myślę o okresie międzywojennym – wystarczą, żeby przekonać, że kultura polska jałowieje, jeżeli zwycięża w niej prawicowe myślenie. Kto więc sądzi, że krocząc na prawo, służy Narodowi przez wielkie N, ten wybiera drogę prowadzącą do jego paraliżu. (…) Czyż trzeba przypominać, że przedwojenny sojusz Kościoła z endecją odsuwał od niego ludzi twórczych i poszukujących, że wytworzył przedział: z jednej strony świat literatury i sztuki, czyli tzw. intelektualiści itp., z drugiej kruchta i nacjonalistyczne hece.

Czesław Miłosz,
cytowany przez Adama Michnika w felietonie „Rozpacz Miłosza”, GW 02:01: 2011

 

 

(Visited 92 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 11 października 2016 by in DOŚĆ DWIE SŁOWIE, FB and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.