web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Marzenia o wielkości

Enrico Letta

Enrico Letta

Enrico Letta, były premier Włoch, obecnie szef paryskiego ośrodka think tank Notre Europe – Jacques Delors Institute, komentuje wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla „La Repubbliki” i innych gazet europejskich z 9 października 2016 roku. Przypomnijmy, w wywiadzie dla włoskiej gazety pan Jarosław Kaczyński fantazjował między innymi o zrealizowanym przez Niemcy planie wyrzucenia Wielkiej Brytanii z UE przy pomocy straszaka w postaci uchodźców, o Sikorskim i Tusku rzekomo blokującymi w Moskwie „śledztwo” smoleńskie Macierewicza, o milionie uchodźców ukraińskich w Polsce, o „wielokrotnej” utracie wiarygodności Wałęsy, o rzekomych prywatnych rozmowach z „politykami europejskimi” (ciekawe, w jakim języku), którzy w sekrecie zdradzili panu Kaczyńskiemu, że „za 10 lat Europa będzie  zupełnie inna niż dzisiaj” i że wszyscy w Europie powinniśmy wrócić do idei państw narodowych.

Poniżej fragmenty wywiadu przeprowadzonego przez Anais Ginori z Enrico Lettą:

 

Polska chce zmienić traktaty europejskie, przeprowadzić reformy, które osłabiłyby władzę Brukseli. Jak powinna zareagować Europa?
Kaczyński podejmuje nieuczciwą próbę przedstawienia europeizmu jako rzekomej woli Brukseli narzucenia super-państwa europejskiego. To mistyfikacja, legenda. Europa nie jest jak Stany Zjednoczone Ameryki. Tożsamość poszczególnych stanów, zanim się sfederowały, była słaba. Nasza odpowiedź zawiera się w definicji sformułowanej przez Delorsa: Federacja państw narodowych.

A jednak Brexit oraz sytuacja Polski i Węgier pokazują, że istnieje ruch na rzecz powrotu do małych państw.
Nie ulega wątpliwości, że Europa czyni państwa silniejszymi. Dzisiaj UE jest podzielona na małe państwa i duże państwa, które jeszcze się nie zorientowały, że bez Unii staną się małe. To dotyczy także Niemiec, Francji i Włoch. Będziemy mieli przyszłość tylko jeśli pozostaniemy zjednoczeni.

Kryzys z uchodźcami ukazał nowe pęknięcie między Zachodem a Wschodem Europy?
Europa nie zareagowała właściwie wobec państw, które są przeciwne rozdziałowi uchodźców wśród państw europejskich. Solidarność powinna dotyczyć wszystkich spraw. Państwa, które otrzymują fundusze strukturalne z UE i otrzymują pomoc w różnych dziedzinach (przemysł, rolnictwo), nie powinny mówić, że nie zademonstrują solidarności, kiedy Europa staje przed olbrzymim kryzysem migracyjnym. Jeżeli upadnie idea rozdzielenia uchodźców wśród 27 państw europejskich, czego życzyliby sobie Kaczyński i Orbàn, to my pierwsi poniesiemy konsekwencje. Nacjonalizm to broń obosieczna.

Czy Bruksela powinna grozić sankcjami?
Oczywiście. Musi być jasne, że nie istnieje Europa à la carte, z której się tylko bierze, nie dając nic w zamian.

Co mają współnego Kaczyński i Orbàn?
Są symbolem klasycznego nacjonalizmu, nawet jeśli pod pewnymi względami zmienionego. Jednak Węgry to małe państwo, którego część ludności marzy o powrocie do minionej wielkości, kiedy państwo współtworzyło jedno z największych imperiów, a nie tylko dziewięciomilionowy naród. Orbàn wykorzystuje tę zbiorową depresję z powodu utraconego znaczenia.

Czy lider Polski przedstawia ten sam typ nacjonalizmu?
Polska jest wielkim krajem i pod kierunkiem Donalda Tuska politycznie znajdowała się w centrum Europy. Wydaje mi się, że dyskurs Kaczyńskiego jest przede wszystkim obliczony na użytek domowy. Przecież nic z jego słów nie wynika. Owszem, są groźne, ponieważ rozbudzają nacjonalizmy. Europy używa on jako maczugi do osiągania wewnętrznych celów politycznych. W rozmowie z „La Repubblicą” Kaczyński krytykuje Brukselę tylko po to, żeby zadać cios dwóm celom: Tuskowi i Lechowi Wałęsie. Kaczyński sprzeciwia się odnowieniu dla Tuska mandatu przewodniczącego Rady Europejskiej. I właśnie z tego powodu inni przywódcy państw europejskich powinni natychmiast zadeklarować swoje poparcie dla Tuska.

tusk

 

(oprac. i tłum. BH)

(Visited 340 times, 1 visits today)

One comment on “Marzenia o wielkości

  1. Ewa
    10 października 2016

    Czyz to nie sliczne? Pan nadprezes obsmarowuje waznych Polakow na lamach pism europejskich. I co najdziwniejsze, otwarcie pokazuje swoja paskudna twarz nacjonalisty, hipokryty i reakcjonisty. Im wiecej takich wystapien, tym lepiej dla kraju, bo przybliza koniec dyktatu Episkopatu ustami marionetek wystawionych przez Kaczynskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.