web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Andrzej Wajda: Znowu wejść w tę samą wodę?

Szkice A. Wajdy do „Wesela”. Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły http://csw-as.org/andrzej-wajda-rysunki-z-calego-zycia-wybor/

Szkice Andrzeja Wajdy do „Wesela”. Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły

Jeśli się umówimy, że będziemy się zachwycać sami sobą, to nasz zachwyt będzie krótki i jałowy.

(…) Kino narodowe istniało i za PRL. Generała Moczara otaczała grupa artystów, którzy realizowali tę jego ideę. Żaden z tych filmów nie pozostał w naszej pamięci. Taki film zawsze jest lokalnym wydarzeniem bez znaczenia. Jeśli się umówimy, że będziemy się zachwycać sami sobą, to nasz zachwyt będzie krótki i jałowy.

(…) Kryzys dopiero się zbliża, a te ruchy [nacjonalistyczne] już powstają. Obiecują zbawienie, kiedy państwo będzie rządzić wszystkim. Myśmy przecież to już przerabiali. Czym była Polska Ludowa, jak nie tym? Rządzili każdą fabryką, każdą szkołą i każdym artystą z osobna. A po co myśmy się chcieli z tego wydostać? Po to, żeby znowu wejść w tę samą wodę?

Cały wywiad Kaliny Błażejowskiej z Andrzejem Wajdą w „Tygodniku Powszechnym” (29-02-2016)

 

(Visited 320 times, 3 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 10 października 2016 by in FB, KULTURALNIE, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.