web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Szwecja, echa słów z Wawelu

Z otwartego archiwum Wikipedia Commons https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/Pope_Francis_Malacanang_7.jpg

Z otwartego archiwum Wikipedia Commons 

Papież wzywa Polskę do przyjęcia uchodźców

W swym pierwszym przemówieniu podczas wizyty w Polsce papież Franciszek domagał się poszanowania wartości człowieka w kontekście problemu migrantów. Konieczna jest „dodatkowa dawka mądrości i miłosierdzia, by przezwyciężyć obawy i osiągnąć to, co najlepsze”, powiedział w środę wieczorem w Krakowie. Słuchali go (a przynajmniej byli obecni) prezydent Polski Andrzej Duda, przedstawiciele rządu i dyplomaci. Nawiązując do międzynarodowych relacji, jak i do społecznej debaty, zachęcał do „świadomości własnej tożsamości, ale bez arogancji”.

Przemówienie – będące pierwszym punktem programu pięciodniowej wizyty papieża w Krakowie w ramach Światowych Dni Młodzieży – wygłosił w historycznych murach zamku na Wawelu.

Podczas papieskiego wystąpienia, uważanego za polityczną część jego wizyty, obecnych było około 800 osób.
Papież Franciszek namawiał do „gotowości przyjęcia tych, którzy uciekają przed wojną i głodem” oraz „solidarności z tymi, których pozbawiono podstawowych praw, w tym prawa do wolności i bezpieczeństwa w wyznawaniu swej wiary”. Jego zdaniem konieczna jest także międzynarodowa współpraca by znaleźć rozwiązania konfliktów, które zmuszają ludzi do uchodźstwa. Zaznaczył również, że jednocześnie trzeba „rozpoznać przyczyny emigracji z Polski i ułatwić powrót tym, którzy chcą wrócić”.

Odwołując się do swojego polskiego poprzednika, Jana Pawła II (1978 -2005), Franciszek wspomniał „wizję nowego europejskiego humanizmu” o chrześcijańskich korzeniach. Zacytował też słowa Jana Pawła II o „Europie, która oddycha obydwoma swymi płucami”. Papież pochwalił wierność, jaką Polska okazuje swojej tradycji, nawoływał jednocześnie do „otwartości na odnowę i przyszłość”. Podkreślił, że jedności narodu nie zagrażają „różnice zdań”.

Papież wyraził wielkie uznanie dla pojednania pomiędzy biskupami Polski i Niemiec po drugiej wojnie światowej. Ta inicjatywa „wywołała nieodwracalny, społeczny, polityczny, kulturalny i religijny proces, który zmienił uwarunkowania historyczne miedzy obydwoma narodami”, powiedział Franciszek.

Kathpress 2016-07-27

 

Portal Signum, katolicka orientacja w kościele, kulturze i społeczeństwie

Tłumaczenie (momentami wolne) Krysia Kierebinski
(Visited 385 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.